Grafika wykonana w technice miedziorytu, przedstawiająca personifikację mitologicznej Sprawiedliwości.

 

W centrum przedstawienia znajduje się wyobrażenie kobiety. Postać została ukazana od kolan w górę, siedząc w skomplikowanej pozie. Jej ciało zostało bowiem ukazane w ciekawym zwrocie, nawiązującym swobodnie do motywu tzw. figura serpentinata. Kobieta ma bowiem nogi skierowane w prawą stronę, główny korpus ciała zwrócony w kierunku widza, a głowę ukazaną w zwrocie w lewo, w skrócie trzy czwarte. Ubrana jest w luźną, wykonaną z lekkiego materiału suknię, spadającą swobodnie z ramion, odsłaniającą piersi. W prawej ręce trzyma wagę, w lewej najprawdopodobniej miecz.

Przedstawienie jest  typowym motywem Iustitii w sztuce i ikonografii.  Iustitia, dziś nazywana w bezpośrednim tłumaczeniu Sprawiedliwością, to starożytna postać mitologiczna. Według mitologii greckiej, a następnie przejmującej jej rzymskiej, Iustitia miała żyć w tzw. złotym wieku – okresie szczęścia, dobrobytu i sytości, jaki panował w zamierzchłych czasach na ziemi. Wraz ze wzrostem ludzkiej niegodziwości (co znów związane było z historią Pandory), opuściła ziemię i udała się na nieboskłon, gdzie stała się gwiazdozbiorem Panny.

Historia Sprawiedliwości oraz jej wyobrażenia w kulturze są najlepszym przykładem wielkiego nawarstwiania się kontekstów kulturowych w kręgu cywilizacji europejskiej. Personifikacja otrzymała bowiem do ręki miecz, który był często symbolem sprawiedliwości królewskiej (podczas sądów królewskich monarcha trzymał miecz na kolanach). Jednocześnie to narzędzie walki stanowiło obraz sądu bożego poprzez jego ewidentne podobieństwo w formie do krzyża. Miecz, a w niedługim czasie i waga zaczęły więc towarzyszyć Sprawiedliwości, w niedługim czasie przedstawienie wzbogacono o przepaskę na oczach, symbolizującą bezstronność w podejmowaniu decyzji. W prezentowanej grafice wizerunek nie posiada jeszcze pojawiającego się później obowiązkowo tego atrybutu.

Iustitia, Miedzioryt. Poł. XVII wieku.

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków