Wiejska chata, Jerzy Potrzebowski. Olej na płótnie. Obraz sygnowany nazwiskiem autora w prawym dolnym rogu. Poł. XX w.

Pejzaż wiejski  przedstawiający dom chłopski wraz z otaczającym go fragmentem krajobrazu. Centrum kompozycji zostało zajęte przez wspomnianą niską, bieloną chatę. Plamy barwne, rozmieszczone dookoła, w sposób umowny sugerują istnienie obejścia oraz krajobrazu na dalszym planie.

Jerzy Potrzebowski (ur. w 1921 r. w Sandomierzu) edukację artystyczną rozpoczął po wojnie. Przez to jego twórczość stanowi interesujący dialog tradycji międzywojennego malarstwa (przez takich nauczycieli krakowskiej ASP jak Fryderyk Pautsch, Ignacy Pieńkowski, Zygmunt Radnicki i Czesław Rzepiński), okres realizmu socjalistycznego, w czasie którego wykładał w Krakowie oraz własne, indywidualne poszukiwanie języka malarskiego, bazujące na zabarwionym romantycznie realizmie przełomu XIX i XX wieku. Posługiwał się głównie techniką olejną oraz akwarelą. Tematycznie twórczość Potrzebowskiego cechuje dość duża rozpiętość, składająca się z bardzo wielu scen batalistycznych, ale także pejzaży oraz scen rodzajowych. Batalistyka u artysty nawiązywała najczęściej do okresów świetności państwa polskiego, a więc czasów XVII wieku, opisywanych u Sienkiewicza i jest to tematyka, w której stylistycznie najczęściej odwoływał się do realizmu.

W pejzażach czy widokach miejskich Potrzebowski zarzucał realizm i podejmował próby impresyjnego oddania rzeczywistości, załamując światło, rozbijając barwy i kształty, czego przykładem jest prezentowane płótno – artysta nie jest zainteresowany ani dokładnym oddaniem rzeczywistości, ani poddaniu jej abstrakcyjnej zmianie – Potrzebowski ucieka od obowiązujących nurtów w swój własny świat artystycznych wyrażeń. Chata, oddana w miarę realistycznie, została osadzona w pewnego rodzaju plątaninie barw, nachodzących na siebie, przenikających się i znoszących wzajemnie. W ten sposób malarzowi udało się osiągnąć nową jakość w tak archaicznym temacie, jakim jest wieś polska. Temat wsi został bowiem „odkryty” już w pierwszej połowie XIX wieku przez malarzy, tkwiących jeszcze w tradycji późnoromantycznej. Raz zaszczepiony – zrósł się trwale z kulturą polską, która (tak w malarstwie jak i literaturze) nie wyobraża sobie nieobecności motywów wiejskich.


Wymiary: 31 cm x 41 cm

Wiejska chata, Jerzy Potrzebowski. Olej na płótnie. Obraz sygnowany nazwiskiem autora w prawym dolnym rogu. Poł. XX w.

4 400,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 41 cm
Szerokość 31 cm