Porcelanowa grupa figuralna przedstawia trzy postacie przypominające putta, lecz jest to raczej młody Bachus (Dionizos), bóg wina, z dwom kompanami ze swego pijackiego orszaku. Wskazują na to kiście winogron w dłoniach postaci, oraz trzymany przez jedną z nich kielich, uniesiony tak jakby do wzniesienia toastu lub polania wina.

 

Mimo rubasznego tematu, figurkę cechuje elegancja. Ten efekt został osiągnięty przez dobór odpowiedniego materiału, czyli niemalowanej, a tylko szkliwionej porcelany. Brak akcentów kolorystycznych, kompozycja jest ukształtowana jedynie w bieli szlachetnej porcelany. Takie figurki często nazywa się z francuska „porcelain blanc”.

 

Na spodzie figurki widoczna niebieska, malowana podszkliwnie sygnatura wytwórni: „UNTER WEISS BACH”, zwieńczona koroną.

 

Manufaktura porcelany znana dziś pod niemiecką nazwą Porzellanfabrik Unterweißbach, została założona w 1882 roku przez Hermanna Josta. Region tej manufaktury to Turyngia, w której funkcjonowały znane konkurencyjne marki także produkujące porcelanę, Von Schierholz i Volkstedt. Pierwsze wyroby z tej wytwórni ograniczały się do porcelany użytkowej, ale już pod koniec XIX wieku hasło Unterweißbach zaczęło oznaczać znakomitej jakości figurki porcelanowe, które przeszły do historii jako klasyki niemieckiej porcelany dekoracyjnej. Obecnie figurki z Unterweißbach są wysokiej klasy obiektami kolekcjonerskimi.

Bachus, albo Trzy Putta, porcelana sygnowana UNTERWEISSBACH, Turyngia

950,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 16 cm