Lwowski pejzaż miejski. Tematem przedstawienia jest pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie, znajdujący się do dziś na Placu Mickiewicza. Widoczne od lewej budynki to: pięciopiętrowa kamienica Sprechera, na rogu Placu Mickiewicza i Wałów Hetmańskich (obecnie ul. Swobody), widoczna w połowie wieża katedry łacińskiej, jedna z kamienic przy placu oraz znajdująca się za nią wieża ratusza lwowskiego.

Tzw. kamienica Sprechera znajduje się przy placu do dziś. Dom ten należał do jednego z najbogatszych lwowian przedwojennych, Jonasza Sprechera. Ten żydowski kupiec zajmował się przede wszystkim handlem nieruchomościami w najdroższych dzielnicach Lwowa. Obecnie miasto w dużej mierze zawdzięcza swój wygląd jego działalności. Najszerzej znanymi pozostałościami jego działania są dwa budynki znajdujące się w centrum Lwowa – znajdujący się na prezentowanej akwareli dom oraz olbrzymi, modernistyczny gmach przy ul. Akademickiej (obecnie Szewczenki), zwany Nową kamienicą Sprechera. Budowa gmachu obok pomnika Adama Mickiewicza wywołała wiele kontrowersji w mieście, o czym może świadczyć czas realizacji – kamienicę zaczęto wznosić w 1913 roku, a ukończono dopiero w 1921. Sam Jonasz Sprecher zginął w getcie lwowskim w 1942 lub 43 roku.

Drugim obiektem, na który należy zwrócić uwagę jest pomnik Adama Mickiewicza. Projekt monumentu, autorstwa Antoniego Popiela, został wyłoniony w zorganizowanym na początku XX wieku konkursie, zwyciężając konkurencyjne propozycje takich m.in. Zawiejskiego i Szymanowskiego. Dominującym akcentem jest tu marmurowa kolumna z umieszczonym na jej szczycie ogniem sławy poety. Stojący pod kolumną wieszcz odbiera lirę od zbliżającego się geniusza poezji. Pomnik, odsłonięty w 1904 roku, przetrwał szczęśliwie obie wojny światowe, okres okupacji niemieckiej i sowieckie rządy we Lwowie. Nawet jednak tak polskie dzieło próbowano zrusyfikować, drukując w przewodnikach po mieście w czasach komunistycznych informacje jakoby autorem monumentu miał być ukraiński rzeźbiarz Michajło Paraszczuk.

Praca sygnowana nazwiskiem autora oraz data i miejscem powstania. 


Wymiary: 37 cm x 30 cm

Pomnik Mickiewicza we Lwowie, Głuszek. Lwow, 1935 r. Akwarela na papierze.

849,00 PLN
990,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 37 cm
Szerokość 30 cm