Porcelanowa figurka przedstawia parę zakochanych. Ich stroje, wyłamujące się z konwencji dworskich, mogą sugerować, że jest to para pastuszków. Bosa dziewczyna ubrana w kwiecistą sukienkę, na ramieniu ma zawieszony koszyk z kwiatami; siedzi na pniu drzewa, a suknię ma podwiniętą powyżej kolan. U jej stóp na flecie lub fujarce gra chłopiec w żółtym kaftanie. Dziewczyna czułym gestem dotyka czoła muzykującego adoratora.

 

Przedstawiona scena ma charakter pastoralny. Na uwagę zasługuje żywa kolorystyka malowanej porcelany oraz misternie pomalowana w drobne kwiatki suknia dziewczyny. Szczegóły wskazują że figurka została wykonana przez dobrego rzemieślnika.

 

Na spodzie figurki podszkliwna niebieska sygnatura wskazująca na warsztat z Potschappel w Saksonii.

 

Marka porcelany określana w skrócie jako Potschappel, albo słynna „Dresdner Porzellan”, powstała w 1872 roku, pod nazwą Sächsische Porzellanfabrik zu Potschappel von Carl Thieme. Właściciel, Carl Thieme, który zdobył doświadczenie jako malarz porcelany, postanowił zająć się produkcją „białego złota”. Jego warsztat produkował dzbany, misy, figury, świeczniki, ozdoby i naczynia stołowe. Od  lat 20 XX wieku do końca lat 30-tych XX wieku angielski dwór zamawiał w Potschappel zabawki porcelanowe.

Para zakochanych, figurka porcelanowa, sygnowana, POTSCHAPPEL, Saksonia

3 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 18,5 cm