Bal,  Żakard jedwabny. Ok. 1900 r.

Scena rodzajowa wykonana w technice żakardu. Tematem jest przedstawienie balu (lub po prostu tańca) z XVIII wieku. Scena została umieszczona w pomieszczeniu otwartym szerokim oknem na widok na zabudowania miejskie. Po lewej stronie widzimy olbrzymi kominek, przy którym siedzi przygrywający na trąbce mężczyzna. Do muzyki tańczą dwie pary, które obserwuje dwójka żołnierzy, siedząca przy oknie oraz służąca, stojąca obok kominka. Datowanie prezentowanego żakardu można określić na okres ok. 1900 roku. Żakard był wtedy niezwykle popularnym rodzajem wypowiedzi artystycznej, a jego występowanie w olbrzymiej ilości domów w całej prawie Europie (i nie tylko), należy uznać za dowód jego powodzenia.

 

Prezentowany żakard został wykonany na bardzo wysokim poziomie warsztatowym – twórca zadał sobie trud umieszczenia tu dość skomplikowanej gry światłocieniowej (m.in. cienie tańczących par), na osiągnięcie czego pozwoliło mu wykorzystanie otwartego, będącego źródłem światła, okna. prawdopodobnie żakard jest kopią dzieła malarskiego. Takie kopie, popularyzowane w najróżniejszych formach (najczęściej spotykana była oczywiście grafika) były jedyną dostępną możliwością zaznajomienia szerszego kręgu odbiorców z dziełami artystów europejskich do czasu wynalezienia metody reprodukcji fotografii, która zrewolucjonizowała nie tylko rynek usług graficznych, ale także całą historię sztuki. Prezentowany żakard zalicza się do jednego z takich nośników.


Pochodzenie prezentowanego dzieła możemy przypisać znanemu warsztatowi tkackiemu, wykonującemu prace tego typu, jakim było przedsiębiorstwo Neyret Freres (braca Neyret). Początki firmy sięgają 1825 roku, kiedy to Antoine Bizaillon założył w St. Etienne skromny warsztat produkujący wstążki i sznurki. Po pewnym czasie przeszedł on w ręce siostrzeńca, Jeane’a Baptiste Neyreta, który rozwinął produkcję o przedmioty ozdobne (min. żakardy, narzuty, pledy, obrusy itp.). Pod koniec XIX wieku rodzina Neyret rozpoznawalna była na całym świecie, posiadając ekspozytury w większości europejskich państw.

 

Wymiary: 26,5 cm x 22,5 cm

Bal, Żakard jedwabny. Ok. 1900 r.

390,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 26,5 cm
Szerokość 22,5 cm