Grafika pochodzi z dzieła Leonarda Chodźki, pt. La Pologne historique, littéraire, monumentale et illustrée. Grafika wykonana w technice stalorytu, przedstawiająca zamek w Brzeżanach oraz jego otoczenie. Pierwszy plan zajęty został przez fosę, odcinającą założenie od lądu stałego. W centrum kompozycji, na usypanym wzniesieniu, zabudowania zamkowe – po prawej skrzydło mieszkalne, w środku zarys dwóch kaplic, należących do kościoła zamkowego oraz główna baszta.

Brzeżany (obecnie na Ukrainie) były i są do dziś są postrzegane jako gniazdo rodowe Sieniawskich. Po śmierci jego ostatniego właściciela przeszło drogą posagu w ręce rodu Czartoryskich i w ich rękach pozostawało krótko. Kilkanaście lat później tą samą drogą (posag) dostały się Brzeżany Lubomirskim, a następnie Potockim, których własnością były do II wojny światowej. Zamek w Brzeżanach, obecnie w ruinie, jest mniej ważny od znajdujących się dziś w katastrofalnym stanie zabudowań sakralnych, należących do kompleksu, posiadających niezwykle bogaty zespół prac sztukatorskich.

Do roku 1920 na zamku w Brzeżanach, którego kaplica pełniła funkcję mauzoleum Sieniawskich, znajdował się zespół cynowych sarkofagów jego pierwotnych właścicieli. W obawie przed zbezczeszczeniem zwłok przez żołnierzy Armii Czerwonej, sarkofagi te (często bardzo wysokiej klasy artystycznej), zostały wywiezione do Krakowa, a obecnie znajdują się w kryptach zamku w Pieskowej Skale.

Prezentowana ilustracja pochodzi z pomnikowego dzieła Leonarda Chodźki, wydawanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku w Paryżu, La Pologne historique, littéraire, monumentale et illustrée. Leonard Chodźko opuścił Polskę w 1826 roku, by na stałe zamieszkać w Paryżu. Choć nie był emigrantem politycznym, aktywnie wiązał się z życiem Wielkiej Emigracji, płynącej do stolicy Francji po klęsce powstania listopadowego. Był członkiem kierowanego przez Joachima Lelewela Komitetu Narodowego Polskiego. Jako jeden z wtajemniczonych w sprzysiężenie Zemsta Ludu, w 1833 przygotowywał zbrojną wyprawę płk Józefa Zaliwskiego do Królestwa Polskiego. Poświęcał się pracy nad dziejami Polski oraz popularyzowaniu wiedzy o Polsce.

Zamek w Brzeżanach (Le Chateau de Brzezany en Galicie), Adam Piliński. Staloryt. Lata 1839 – 1842.

750,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 41 x 32 cm