Dziewiętnastowieczna grafika pochodząca z dzieła Leonarda Chodźki pt. La Pologne historique, littéraire, monumentale et illustrée. Przedstawia historyczny budynek w centrum Wilna – wileńską katedrę oraz znajdujące się za nią (na wschód) wzgórza – z lewej strony wzgórze zamkowe, z prawej zaś tzw. Górę Trzykrzyską.

Katedra oddana została z południowego zachodu, jej fasada zachodnia oddaje trzynawowy układ wnętrz – nawę środkową zaznacza kolumnowy portyk w porządku toskańskim – nawy boczne oraz kaplice – flankujące go dwie części. Dodatkowo wyeksponowano znajdującą się od wschodu kaplicę z kopułą – wczesnobarokową kaplicę św. Kazimierza, w której podziemiach pochowano Aleksandra Jagiellończyka, Elżbietę Habsburżankę, Barbarę Radziwiłłównę oraz serce Władysława IV Wazy. Obecnie za katedrą znajduje się, zrekonstruowany w latach 2002 – 2009 pałac Wielkich Książąt Liewskich, który (znajdując się w bardzo złym stanie) został zniesiony na początku XIX wieku i z tego też powodu nie jest widoczny na grafice.

Na wzgórzu zamkowym ukazane zostały pozostałości średniowiecznych zabudowań zamkowych, którym zostanie nadany zachowany do dziś kształt dopiero w czasie przeprowadzonej w latach międzywojennych restauracji (tzw. Wieża Giedymina).

Prezentowana ilustracja pochodzi z pomnikowego dzieła Leonarda Chodźki, wydawanego w latach trzydziestych i czterdziestych XIX wieku w Paryżu, La Pologne historique, littéraire, monumentale et illustrée. Leonard Chodźko opuścił Polskę w 1826 roku, by na stałe zamieszkać w Paryżu. Choć nie był emigrantem politycznym, aktywnie wiązał się z życiem Wielkiej Emigracji, płynącej do stolicy Francji po klęsce powstania listopadowego. Był członkiem kierowanego przez Joachima Lelewela Komitetu Narodowego Polskiego. Jako jeden z wtajemniczonych w sprzysiężenie Zemsta Ludu, w 1833 przygotowywał zbrojną wyprawę płk Józefa Zaliwskiego do Królestwa Polskiego. Poświęcał się pracy nad dziejami Polski oraz popularyzowaniu wiedzy o Polsce. Owocem tej pracy są redagowane przez niego liczne pozycje, min.
Histoire de les légions polonaises en Italie
Histoire populaire de la Pologne
Massacres de Galicie et Cracovie confisquée par l` Autriche en 1846
Biographie du géneral Kościuszko
Chodźko był także wytrawnym zbieraczem i kolekcjonerem, głównie pozycji antykwarycznych. Jego zbiory zostały później włączone do kolekcji Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

„Eglise Cathedrale de Wilna” („Kościół katedralny w nie”Wil), autor nieznany. Staloryt. 1 poł. XIX wieku.

850,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 40 x 31 cm