Wiesbaden, Staloryt. Lata 80. XIX w.

Grafika zestawiająca ważne budowle niemieckiego uzdrowiska Weisbaden, interesująca ze względu na posiadaną wartość ikonograficzną oraz artystyczną.

 

Kompozycja została symetrycznie podzielona na dwanaście nierównych pól za pomocą uformowanych fantazyjnie gałązek roślinnych. Centralne, największe pole, zostało zajęte przez generalną panoramę miasta, w centrum którego znajduje się główny kościół miasta Marktkirche (kościół rynkowy, będący świątynią ewangelicką). W pozostałych polach znalazły się najważniejsze, charakterystyczne dla miasta budynki, takie jak łazienki uzdrowiskowe (prawy górny róg), ruiny zamku na Sonnenbergu, pomnik Hygiei, gmachy teatru i budynków państwowych. Wyróżnione zostały architektonicznie ułożonymi gałązkami, składającymi się w arkady o ostrołukowym wykroju pola, zawierające widoki kościołów wyznań katolickiego (po prawej) i prawosławnego (po lewej).

Szczególnie drugi z nich jest interesującym budynkiem. Jest to cerkiew św. Elżbiety, wzniesiona w 1885 roku. Oficjalnym powodem wybudowania rosyjskiej świątyni w położonym w zachodniej części Niemiec Wiesbaden była śmierć Elżbiety Michajłowny Romanowej, żony Wielkiego Księcia Alberta von Nassau. Cerkiew była jednak wznoszona z prywatnych funduszy cara Mikołaja I, a ze względu na popularność Wiesbaden wśród arystokratów rosyjskich, przyjeżdżających stale lub czasowo na kuracje, otrzymała wkrótce status parafialnej. Okazuje się jednak w świetle niedawnych badań historyków oraz historyków sztuki, że był to element propagowania rytu prawosławnego na zachodzie Europy. Rosjanie, czując się zagrożonymi jak twierdzili „ofensywą rzymskiego katolicyzmu na Rusi”, chciało w ten sposób odpowiadać swoją własną „ekspansją”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Imperium Rosyjskiego posiadało nawet specjalną komórkę, zajmującą się wspieraniem prawosławia, a nierzadko państwo finansowało bardzo duże przedsięwzięcia budowlane, by wymienić choćby główną cerkiew Paryża, Londynu oraz oczywiście (ale w tym wypadku przede wszystkim z przyczyn czysto politycznych), główny sobór Warszawy, który został wzniesiony w przeddzień wybuchu I Wojny Światowej na Placu Saskim (obecnie Plac Piłsudskiego).


Wymiary: 35 cm x 32 cm

Wiesbaden, Staloryt. Lata 80. XIX w.

600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 35 cm
Szerokość 32 cm