Żagiel na morzu (Ein Segel, im See), E. Hayes/W.French. Staloryt kolorowany w passe partout. Posiada sygnaturę autorską. ok. 1850 r.

Grafika autorstwa znanego angielskiego marynisty, wykonana w technice stalorytu, który następnie został ręcznie pokolorowany. Na pierwszym planie widoczne wzburzone morskie fale, rzucające niewielką łodzią (zapewne rybacką), która przedstawiona została nieco na lewo od osi pola obrazowego, w momencie, w którym jej kadłub wyniesiony zostaje w górę przez dużą falę. Rezultatem tego gwałtownego ruchu w łodzi łamie się trzon masztu. Po lewej stronie, w dali skaliste wybrzeże oraz niewielka osada nadmorska, na prawo, ma morzu, statek. Niebo zasnute ciężkimi chmurami burzowymi.

Grafika przedstawia odwieczne zmaganie się człowieka z żywiołem, jakim jest żywioł morski. Temu tematowi poświęconych jest wiele obrazów, które realizują go jednak na wiele różnych sposobów. Autor zdecydował się na wybór dramatycznego momentu zapewne dlatego, że tworzył jeszcze w tradycji postromantycznej, starającej się poruszać uczucia bodźcami estetycznymi. Akcja osadzona jest nad brzegiem angielskim. Świadczy o tym niezwykle malownicze, urwiste wybrzeże, szczególnie w południowych częściach Wielkiej Brytanii, którego białe, nagie skały, widoczne z przeciwnej strony kanału La Manche, nadały całej wyspie nazwę Albionu (albus – biały).

Edwin Hayes (1819 – 1904)  był jednym z lepiej znanych brytyjskich marynistów swego czasu, a jego długie życie pozwoliło mu na trwale „wrosnąć” swoimi pracami w gust i estetykę Anglików. Początkowo pobierał naukę artystyczną w dublińskiej Szkole Sztuk Pięknych, by w końcu przenieść się na stałe do Londynu. W 1863 roku został członkiem Royal Institute of Painters in Watercolor. Malował głównie tematy związane z morzem, osadzone w realiach angielskich, belgijskich, holenderskich, francuskich, ale także włoskich i hiszpańskich. Jego oeuvre, liczone w setkach rysunków i obrazów, jest imponujące.


Wymiary: 31 cm x 36 cm

Żagiel na morzu (Ein Segel, im See), E. Hayes/W.French. Staloryt kolorowany w passe partout. Posiada sygnaturę autorską. ok. 1850 r.

550,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 36 cm
Szerokość 31 cm