Po najeździe, W. French wg. CARL VERNET, Staloryt. Poł. XIX wieku.

Grafika o tematyce nawiązującej do konkretnych wydarzeń historycznych, tzn. rzezi Greków na wyspie Chios, która miała miejsce w XIX w. Wśród skalistego otoczenia, na pierwszym planie siedzi mężczyzna, patrzący w prawo. Mężczyzna przytrzymuje owcę w taki sposób, aby znajdujące się w koszu poniżej dziecko mogło swobodnie pić jej mleko. Na kolejnych planach przedstawiono krzątaninę ludzi, porządkujących widoczne zniszczenia – po prawej np. odbywa się właśnie pochówek. Ostatni plan zajęty przez skały na których trzy osoby pełnią wartę, patrząc w głąb obrazu, tyłem do widza.

W 1822 r. wybuchło powstanie ludności greckiej, przeciwko władzy osmańskiej, które przekształciło się w wojnę o wyzwolenie Grecji. Towarzyszyły temu liczne masakry ludności cywilnej po obu stronach. Kiedy armia turecka zaczęła odnosić sukcesy, zajęła w 1822 r. Chios, które przyłączyło się wcześniej do powstania. Gdy Turcy wtargnęli na wyspę, Grecy chcąc się ratować daremnie usiłowali się poddać, wychodząc na spotkanie oddziałów tureckich z uroczystą procesją. Turcy nie okazali łaski i rozpoczęła się rzeź wyspy, która trwała przez cały kwiecień 1822 r. Zginęło ponad 20 tysięcy ludzi, głównie mężczyzn, a głowy ich układano w piramidy. Liczbę uprowadzonych w niewolę, wśród nich większość młodych dziewcząt i kobiet ocenia się na 50 - 60 tysięcy. Skutkiem masakry było wyludnienie wyspy. Hekatomba ludności wyspy wstrząsnęła całą ówczesną Europą i spowodowała masowe poparcie dla niepodległościowych dążeń Greków. Prezentowana grafika jest z pewnością dalekim już echem wydarzeń na Chios, powtarzając zresztą pewne układy ze znanego obrazu Delacroix Rzeź na Chios. Oto ocalały z masakry mężczyzna karmi przy pomocy owcy małe dziecko. Odpowiedź na pytanie co stało się z matką otrzymujemy w scenie pochówku, przedstawionej po prawej stronie.

Grafika została zdjęta z rysunku Carla Verneta (1758 – 1835). Ten niezwykle popularny i płodny artysta francuski zawdzięczał swoją sławę przede wszystkim talentowi oraz środowisku w którym miał możliwość działać. Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych – jego ojciec, Claude Joseph Vernet był wziętym malarzem. Nazwisko Carla Verneta łączone jest z czasami napoleońskimi. Vernet był autorem dziesiątek przedstawień batalistycznych lub poświęconych po prostu portretom koni, co widać nawet na prezentowanej grafice, do której motywy te świadomie wprowadza.

Wymiary: 37 cm x 27 cm

Po najeździe, W. French wg. CARL VERNET, Staloryt. Poł. XIX wieku.

390,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 37 cm
Szerokość 27 cm