Noc świętojańska – Wianki, Janusz Benedyktowicz. Drzeworyt. Sygnowany nazwiskiem autora.

Grafika wykonana wvtradycyjnej technice drzeworytu. Obraz przedstawia grupę pięciu młodych dziewcząt, puszczających na rzece wianki. Brzeg rzeki porośnięty krzakami, na jego skraj podchodzi gęsty las. W oddali zamek na wzgórzu, za którym znajduje się nadnaturalnej wielkości księżyc w pełni.

Grafika przedstawia obrzęd puszczania wianków. Święto to posiada rodowód słowiański, zwyczajowo zwane było Nocą Kupały (obecnie Noc Świętojańska lub wigilia św. Jana), związane było z letnim przesileniem słońca, obchodzone w najkrótszą noc w roku, czyli najczęściej z 21 na 22 czerwca. Obrzęd przedstawiony na drzeworycie, będący immanentną częścią obchodów nocy, to moment kiedy dziewczęta, zaplótłszy uprzednio wianki, puszczają je w rzece. Zwyczajowo nieco niżej młodzi chłopcy wyławiali płynące konstrukcje z kwiatów i traw.

Na prezentowanej grafice uwagę zwraca przede wszystkim przedstawiony w oddali zamek , do którego stworzenia posłużył jako model zapewne krakowski Wawel. Wydaje się, że takie stwierdzenie nie jest nadinterpretacją – Janusz Benedyktowicz był artystą związanym przez całe swoje życie z Krakowem. W grafice zdecydował się na przedstawienie święta kojarzonego przede wszystkim ze swoim miastem. Także topografia obrzędu zgadzałaby się w tym wypadku – zwyczajowo wianki urządzane były w Krakowie na przeciwległym wobec Wawelu brzegu Wisły – na Dębnikach. Drzeworyt ten jest więc ciekawą pracą w której rzeczywistość miesza się z oniryczną baśniowością prasłowiańskich obyczajów.

Janusz Benedyktowicz (1918-2001) po II wojnie światowej uczył się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie następnie wykładał. Zajmował się malarstwem, grafiką, medalierstwem. Wykonywał także ekslibrisy oraz tworzył ilustracje do wielu książek (np. Fraszki Jana Sztaudyngera).

Noc świętojańska – Wianki, Janusz Benedyktowicz. Drzeworyt. Sygnowany nazwiskiem autora.

640,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków