Model  pomnika  Thomasa Jeffersona  prezydenta Stanów Zjednoczonych  (1801-1809) 

 

Oryginalna waszyngtońska budowla została zaprojektowana w stylu neoklasycystycznym przez Johna Russela Pope’a a jej budowa trwała od 1939 do 1943 roku.

Jefferson Memorial jest tylko jednym z najpiękniejszych przykładów architektury neoklasycznej na terenie Waszyngtonu. Architektura budynków rządowych w Waszyngtonie  wyróżnia się  stylem Palladiańskim. Styl ten zapoczątkowany przez Andrea Palladio czerpał inspirację z architektury antycznej. Wykorzystywano elementy takie jak kolumny, głównie w wielkim porządku, oraz  kopuły, portyki i trójkątne tympanony.

Klasyczny monumentalizm sprawiły, że styl ten stał się oficjalnym  dla budowli rządowych. Oprócz budowli Jefferson Memorial do najpopularniejszych przykładów waszyngtońskiej architektury neoklasycznej można zaliczyć Biały Dom, Capitol, Lincoln Memorial, czy National Gallery of Art.

Realistyczny model dokładnie oddaje wygląd oryginału wzniesionego w formie budowli centralnej z rzędem okalających ją kolumn oraz portykiem przylegającym od frontu. Do wejścia prowadzą obszerne schody. Za budowlą znajduje się plakieta z fragmentem Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych autorstwa Thomasa Jeffersona. Model otaczają drobne drzewa a całość została umieszczona na  podstawie. 

Przedmiot wykonany z największą precyzją. Związany z historią oraz dziedzictwem  Stanów Zjednoczony.

Jefferson Memorial znajduje się na 4 miejscu na liście "America's Favorite Architecture" skupiającej najpopularniejsze budowle USA.


Jefferson Memorial. Waszyngton. Model architektoniczny. II poł. XX w.

235,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 27 cm
Szerokość 21 cm
Wysokość 10 cm