Teleskopowa lampka do czytania to klasyka designu lat 60. Znana z oryginalnego projektu i charakterystycznej nazwy Lampette.
 
Lampka niewielkich rozmiarów, o zwartej budowie posiada minimalistyczną formę. Jej główną rolę odgrywa składane ramię. Obudowa i klosz wykonane z wysokiej jakości plastiku, barwionego w masie na kolorjasno szary. Podstawa i klosz połączone cienkim, teleskopowym ramieniem z metalu chromowanego, umożliwia zmianę wysokości i kąta nachylenia lampki, a także obrót jej górnej części o 360 stopni, co sprawia, że Lampette może świecić w różnych kierunkach.
 

Na uwagę zasługuje błyskotliwy koncept polegający na zmniejszeniu formy przedmiotu do rozmiaru kieszonkowego. Lampka występuje w dwóch formach w zależności od potrzeby i funkcji. Po złożeniu ramienia uzyskuje kompaktową formę. Ponadczasowy projekt, mimo upływu ponad 50 lat od powstania wciąż zadziwia nowoczesnością formy i idei.
 
Lampka jest przykładem dziedzictwa Bauhausu - niemieckiej uczelni artystyczno-rzemieślniczej powstałej w 1919 r. z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych, której założycielem był Walter Gropious – jeden z najwybitniejszych architektów epoki modernizmu.
 
Bauhaus uczył architektonicznego myślenia w projektowaniu przedmiotów użytkowych. Zasada ta jest dobrze widoczna w Lampette. Forma składająca się z trzech elementów: podstawy, ramienia, oraz klosza, tworzy stabilną konstrukcję. Projekty artystów wywodzących się z Bauhausu charakteryzowały się dążeniem do redukcji elementów konstrukcyjnych oraz uproszczaniem formy polegającej na racjonalizowaniu struktury jak i elementów dekoracyjnych. Cechy te są charakterystyczne dla modernizmu.
 
Prąd ten został zapoczątkowany prozaicznymi postulatami higieny, będącymi opozycją do bogatych ornamentów eklektyzmu i secesji. Płaszczyzny przedmiotów ciężko było utrzymać w higienie ze względu na kurz osiadający na dekorowanych powierzchniach. W ramach realizowania racjonalnych postulatów, pozbywano się z wnętrz niepotrzebnych obiektów takich jak: dywany, wiszące na ścianach makatki i kilimy, koronkowe obrusy czy bibeloty. Od tej pory budynki i meble były projektowane w oparciu o geometryczną bryłę a nie dekoracyjny ornament. Te same zasady zaczęły determinować kształt przedmiotów użytkowych.
 
Postulat artystyczny, który w formie rozprawy pod tytułem „Ornament i Zbrodnia” – „Ornament Und Verbrechen” (1913) opublikował austriacki architekt Adolf Loos jest źródłem teorii dającej początek nowoczesności.

Lampka biurkowa Lampette. Tworzywo sztuczne w kolorzeszarym, metal chromowany. Sygn. LAMPETTE, Made in Germany. Niemcy. Lata 70. XX.

790,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków