Oryginalne kapsle do butelek pochodzących z wyrobów słynnej polskiej gorzelni Jakuba Haberfelda w Oświęcimiu. Kapsle wykonane z metalu, emaliowane. Na czarnym tle logotym firmy JAKÓB HABERFELD, OŚWIĘCIM, JH. 

 

Fabryka Wódek i Likierów Jakuba Haberfelda była jedną z najstarszych założonych w Polsce destylarni. Fabryka produkowała wysokiej jakości trunki tworzone na bazie naturalnych składników, przy zastosowaniu oryginalnych firmowych receptur. Alkohole wlewano do charakterystycznych, szklanych lub porcelanowych butelek wypalanych specjalnie dla firmy. Każda z butelek opatrzona była oryginalną etykietą. Znane trunki powstające w fabryce Haberfelda to m. in. Old Polish Whisky, Kontuszówka, Czysta, czy Likier Zamkowy.

 

Gorzelnia Haberfelda została założona w 1804 r. przez Jakuba Haberfelda. Przez kolejne lata rodzinny majątek przechodził z pokolenia na pokolenie. Podczas I wojny światowej w fabryce produkowano specjalną wódkę dla austriackiego wojska, która stanowiła część żołnierskiego wyposażenia – Kaizerschutze (Cesarski strzelec). II wojnę światową fabryka przetrwała bez szwanku, po wojnie zakład został znacjonalizowany, a w okresie transformacji ostatecznie zamknięty.

 

Choć w 1995 r. zabudowania fabryczne oraz kamienica Haberfeldów zostały wpisane do rejestru zabytków województwa bielskiego, to budynki pozbawione jakiejkolwiek opieki i konserwacji popadły w ruinę i zostały rozebrane w 2003 r.

Kapsle JAKOB HABERFELD, Oświęcim.

Sprzedane