Pejzaż morski autorstwa polskiego malarza, Franciszka Rutkowskiego. Obraz przedstawia wzburzone morze, rozbijające się falami o skalisty brzeg, umieszczony po lewej stronie obrazu. W płótnie dominuje zdecydowana przewaga morskiej zieleni, łamana incydentalnie przez ciemniejszy odcień skał lub pianę morską.

Franciszek Rutkowski (ur. 1892 w Olesku) edukację artystyczną pobierał na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1913 – 1922. Studia zostały przerwane przez I wojnę światową i kontynuował je już w okresie międzywojennym. Jego głównymi nauczycielami byli w tym czasie Jacek Malczewski i Teodor Axentowicz. Franciszek Rutkowski w początkowym okresie twórczości zdradzał niezwykłe skupienie się na kwestii kolorystycznej w malarstwie. To kolor był najważniejszym czynnikiem, budującym treść jego obrazów, a dziesiątki niuansów barwnych niezwykle ważne na obrazie i decydujące o niepowtarzalnym, poetyckim charakterze dzieł malarza.

 

W prezentowanym obrazie to przede wszystkim kolor wydobywa niespokojne napięcie oczekiwania i podkreśla potęgę żywiołu, (w tym wypadku wody, która zderza się gwałtownie z ziemią). Wydobywa on także formę przedstawionych przedmiotów, co odnosi się szczególnie mocno do spienionych fal. Obraz jest bardzo oszczędny w kompozycji (mamy tu raptem skały i wodę), ale niezwykle przez to wymowny.


Wymiary: 32 cm x 45 cm (bez ramy)

Wzburzone morze, Franciszek Rutkowski. Olej na płótnie. Sygn. II poł. XX w.

3 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 45 cm
Szerokość 32 cm