Obraz przedstawia nocny widok wzgórza wawelskiego z okolic mostu dębnickiego, po lewej stronie Wisły. Niebo, zajmujące połowę powierzchni obrazu, rozjaśniają żółto-białe ognie sztuczne, puszczane z przeciwnego brzegu, rozjaśniające rzekę. W palecie barwnej dominuje granat i żółć, a także nieco bieli.

 

Mieczysław Bieszczanin urodził się w 1910 roku w Tarnopolu. Edukację artystyczną rozpoczął dopiero w 1933 roku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i kontynuował ją do 1938 roku pod kierunkiem Jarockiego, Pieńkowskiego i Kamockiego. Bieszczanin w swoich obrazach pozostawał w tematyce Krakowa i jego okolic. Malował najczęściej widoki zaułków miasta, a także pejzaże z dominującą naturą. Prezentowany obraz jest interesujący z ikonograficznego, dokumentacyjnego charakteru, który posiada.

 

Ukazuje wzgórze wawelskie w nocy, z rozświetlającymi niebo ogniami sztucznymi. To pozwoliło wysnuć hipotezę o przedstawieniu krakowskich wianków – święta, charakterystycznego od połowy XIX wieku dla Krakowa, które organizowane jest każdego roku w czerwcu. Wianki zawsze odbywają się na zakolu Wisły, na prawym jej brzegu, na Dębnikach, co zgadzałoby się z narracją prezentowanego obrazu.

 

W okresie II RP impreza została włączona w ramy obchodzonych od 1935 roku Dni Krakowa i z tej racji otrzymała niespotykaną do tamtej pory oprawę artystyczną. Prezentowane dzieło posiada zatem walory rodzaju dokumentu, a także estetyczne. Bieszczanin w umiejętny sposób wplótł dynamikę i ekspresję ogni sztucznych, dominujących w kompozycji, w klimat krakowskiego święta.

Widok na Wawel. Olej. Sygn. R. Bieszczanin 1956

3 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 39 x 35 cm