Empirowe wilki do kominka wykonane z brązu złoconego ogniowo, tzw. techniką ormolu.

 

Podstawy bogato zdobione wolutowymi spływami, motywami liści akantu oraz muszli palmetowych, a także reliefowymi przedstawieniami kobiety z lirą i miężczyzny z księgą. Postacie przedstawione w strojach antycznych, co podkreśla klasyczny styl zdobień.  Na podstawach umieszczone są smukłe amfory, których korpusy wykonano z czarnego kamienia. Stopy amfor zdobione ornamentem meandrowym. Korpusy z dekoracyjnymi medalionami z reliefowym przedstawieniem kobiecej twarzy ujętej z profilu. Amfory zwieńczone dekoracyjnymi przykrywkami, posiadają wydatne uszy charakterystyczne dla stylu klasycznego.

 

Zastosowana ornamentyka wywodzi się ze stylu Empir, nazywanego również cesarskim. Okres występowania owego stylu przypadał na czas panowania Napoleona Bonaparte.


Styl ten charakteryzował się odmianą późnego klasycyzmu. Swym zasięgiem objął wszystkie obszary życia i twórczości, np. modę, architekturę, malarstwo oraz w sztukę użytkową. Odpowiednikiem stylu Empir na ziemiach Polskich jest styl Księstwa Warszawskiego.

 

Prezentowane wilki stanowią przykład rzemiosła artystycznego najwyższej klasy. Odznaczają się dużą dekoracyjnością i zastosowaniem wysokiej jakości materiałów i technik zdobniczych.

 

Technika ormolu, wywodzi się z francuskiego or molou oznaczającego „pozłacany brąz”. Metoda ta była chętnie wykorzystywana w XVIII wiecznej Francji w produkcji przedmiotów o charakterze luksusowym, a od XIX wieku powszechna była w szeroko pojętym rzemiośle artystycznym.

Wilki do kominka, w stylu Empire. Brąz złocony ogniowo, ORMOLU czarny marmur. XIX w.

7 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków