Porcelanowa figurka Magdusia, zwana także Łowiczanką i Mleczarką zaliczana jest do rzadkich i poszukiwanych  obiektów kolekcjonerskich w stylu Art Deco. Wykonana w najznamienitszej polskiej manufakturze porcelany, w złotym okresie polskiej sztuki dekoracyjnej. 

 

Projekt powstał  w dwudziestoleciu międzywojennym dla polskiej fabryki porcelany Ćmielów, jego autorem jest niezwykle popularny i płodny artysta Bogusław Marcinek. Projekt był prezentowany na  Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 roku, realizowany w kolejnych latach XX wieku.

 

Figurka wykonana z białej porcelany z wielobarwnym, błyszczącym szkliwieniem. Ręcznie malowana sukienka  i rumiana twarz. Fartuszek, chusta i gorset zdobione bogatą, kwiatową dekoracją.  Wizerunek młodej dziewczyny w stroju ludowym z chustą na głowie. Bluzka z bufiastymi rękawami, gorset i szeroka spódnica stanowią charakterystyczne elementy stroju Magdusi, która chowa ręce pod fartuszkiem i przechyla się delikatnie w prawą stronę.  Widoczna sygnatura na nieszkliwionym spodzie. 

Ludowość jest tematem często poruszanym w polskim Art Deco. W sztuce tego czasu pojawiają się liczne wizerunki Janosika oraz motywy związane z etnografią, podejmowane również przez Ćmielów.

 

Bogumił Marcinek (1904-1940) to  znany projektant porcelany  związany w latach 1928-1936  z fabryką „Ćmielów”.  Był autorem  figurek, m.in. Magdusi, zwanej także Łowiczanką,  plakiet dekoracyjnych, a także serwisów, m.in. niezwykle popularnego serwisu Bałtyk. Marcinek był także współzałożycielem „Wytwórni Porcelany ŚWIT, Sp. z o.o. w Ćmielowie”, która w  1937 roku rozpoczęła działalność.

Porcelanowa figurka Magdusia. Proj. Bogusław Marcinek. Ćmielów. Polska. Lata 30.

Niedostępny