Zimowy pejzaż krakowski, którego tematem  jest widok wzgórza wawelskiego wraz z częścią zabudowań, widziany od północnego zachodu w zimie. Na akwareli przedstawiono kolejno: basztę Sobieskiego (tylko zarys), pomnik Tadeusza Kościuszki, ustawiony na bastionie Władysława IV, wieżę zygmuntowską, zabudowania bramne, wieżę zegarową, szczyt katedry ss. Wacława i Stanisława biskupa, zabudowania seminarium duchownego oraz wieżę Srebrnych Dzwonów. Zbocze wzgórza pokryte śniegiem, z dwoma nagimi drzewami.


Akwarela niezidentyfikowanego autora, który podpisał swoje dzieło J. Muller, może pochodzić najprawdopodobniej z czasu niemieckiej okupacji Krakowa czasów II wojny światowej. Zarówno czysto niemieckie nazwisko twórcy dzieła, jak i jego tematyka Wawel (siedziba głowy Gubernatorstwa Generalnego) był przez Niemców najchętniej malowanym obiektem w całym quasi państwie, istniejącym w latach 1939 – 1945. Czas powstania akwareli musiałby zostać jednak wtedy ściśle zawężony do lat 1939 – 1940 ponieważ wtedy to (17 lutego 1940 roku) Niemcy zniszczyli znajdujący się u wejścia na zamek pomnik Tadeusza Kościuszki. Możliwe, że widok wykonano bezpośrednio lub kilka dni przed usunięciem monumentu (na co wskazywałaby zimowa pora oraz szczególne podkreślenie figury polsko-amerykańskiego bohatera narodowego w dziele).


Sam pomnik Tadeusza Kościuszki (projektu Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela) powstał w 1900 roku. Zaraz po jego wykonaniu (jak to jest już w Krakowie tradycją), mieszkańcy miasta nie mogli dojść do konsensusu w sprawie znalezienia odpowiedniego miejsca. Po ponad dwóch dekadach debat, przerwanych I wojną światową, pomnik ustawiono przy północnym wejściu na zamek wawelski w 1921 roku. Po II wojnie światowej pomnik został zrekonstruowany przez władze niemieckie (szczególnie miasto Drezno) i ustawiony w 1960 roku na pierwotnym miejscu.

Widok Wawelu, J. Muller. Akwarela na papierze. Sygn.

800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 27 x 39 cm