Pejzaż autorstwa krakowskiego malarza Tadeusza Kłaputa, działającego w kręgu twórczości Wojciecha Kossaka. Obraz sygnowany w lewym, dolnym rogu, wykonany  w technice pastelu na papierze. Scena ukazująca wiejski domek w otoczeniu drzew i kwiatów w pełni rozkwitu. Artysta uchwycił w scenie piękną kolorystykę  przepełnionego słońcem, letniego popołudnia. 

 

Obraz utrzymany w żywej kolorystyce. Piękna kompozycji z diagonalem w centrum, który stanowi chylący się dach wiejskiego domku.  Ogród wypełniony wielobarwnymi kwiatami, na pierwszym planie widoczne malwy, jedna z wysokich kwiatów chyli się w centrum kompozycji. Tło stanowią drzewa owocowe z soczystymi jabłkami. Kłaputa był niewątpliwie wrażliwą na piękno osobowością, zachwycała go otaczająca go przyroda. Artysta swoją praca uchwycił urodę  polskiego pejzażu.

 

Tadeusz Kłaput to krakowski malarz żyjący w latach  1905-1989, ściśle powiązany z twórczością Wojciecha Kossaka. Aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym Krakowa, początkowo był twórcą w cieniu Kossaka, rozpoczął swoją karierę jako asystent malarski, dzięki czemu był w stanie wypracować świetne umiejętności warsztatowe. Po uzyskaniu artystycznej niezależności od swojego mistrza zaczął wykonywać obrazy o  lokalnej tematyce, malując polskie pejzaże. Wspaniale posługiwał się paletą barw, oddając na swoich obrazach piękną, przepełnioną słońcem kolorystykę małopolskiej przyrody. Artysta o wysokim poczuciu estetyki, co przejawia się w jego eterycznych pejzażach.

 

Pochodził z wykształconej rodziny związanej z krakowską socjetą, po której odziedziczył majątek wraz z wspaniałą kolekcję dzieł sztuki.  Jego bratem był Aleksander Kłaput, wieloletni sekretarz Wojciecha i Jerzego Kossaków. Dzięki bratu Tadeusz mógł uczyć się malarstwa w krakowskiej Kossakówce, stanowiącej dom rodzinny Kossaków i miejsce spotkań artystów i poetów, przychodzili tam m. in. Henryk Sienkiewicz, Józef Chełmoński, Julian Fałat i Julian Tuwim. Prawdopodobnie w II połowie lat 30. ( ponieważ Aleksander Kłaput w 1936 roku został sekretarzem Kossaków) Tadeusz  zaczął robić podmalówki do dzieł  Wojciecha Kossaka.

 

Tadeusz Kłaput w swojej twórczości wyraźnie inspirował się dziełami Kossaków, wykonał wiele scen o tematyce batalistyczno-rodzajowej, również często malował pejzaże ukazujące piękno małopolskiej ziemi. Utalentowany technicznie malarz zaczął wykonywać przepełnione wspaniałym kolorem sceny, które w swoje naturze zachwycały widzów. Oddawał piękno przyrody o różnych porach dnia. Po wojnie artysta zaczął rozwijać inną pasję, zajął się kreowaniem wizerunku, realizując swoje indywidualne projekty krawieckie, z  czasem otworzył salon w Krakowie, przy ulicy św. Marka. Jako wybitna osobowość twórcza, odniósł sukces również w tej dziedzinie, projektowanie ubioru stało się pasją, dającą mu utrzymanie i renomę.

Widok na ogród - Tadeusz Kłaput

2 800,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 44 x 50 cm