Wentylator pochodzący z I poł. XX w. Wykonany z metalu, stopa lakierowana na czarno, część górna na kolor beżowy.

 

Projekt prezentowanego przedmiotu bazuje na słynnym wentylatorze Petera Behrensa, zaprojektowanym w 1908 r. dla firmy Allgemeine Elektricitäts Gesellschaft (A.E.G.). 

 

Peter Behrens to niemiecki architekt, malarz i projektant form przemysłowych. W latach 1903 – 1907 kierował Szkołą Rzemiosła Artystycznego w Düsseldorfie. Uważany jest za pioniera w dziedzinie corporate design – Behrens projektował dla koncernu elektrycznego AEG zarówno budynki fabryczne i biurowe, jak i formy produkowanych przez firmę urządzeń (np. wspomnianego wentylatora). Behrens posulował projektowanie form przemysłowych odchodzącychod historycznych stylów i materiałów, na rzecz nowoczesności, dlatego jego projekty są powszechnie rozpoznawalne.

 

Peter Behrens był równieś jednym z założycieli Deutsche Werkbundu, wykładał również na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, a w latach 1922 – 1936 piastował stanowisko profesora architektury w Wiedniu.


W berlińskiej pracowni Behrensa założonej w 1908 er. kształcił się m. in. Walter Gropius, późniejszy założyciel Bauhausu.

Wentylator elektryczny, według projektu P. BEHRENSA, BAUHAUS. I poł. XX w.

1 390,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków