Niewielkich rozmiarów wazonik o formie odwołującej się do sztuki starożytnej Grecji.

 

Korpus w formie greckiej wazy. Antyczny styl przedmiotu potęgowany jest przez pas reliefowej, złoconej dekoracji z motywem bitwy. Na reliefie przedstawione zostały postaci w strojach antycznych, trzymające w ręce włócznię lub tarczę. 

 

Prezentowany przedmiot pochodzi z czeskiej huty szkła Moser i jest przykładem charakterystycznego dla tej manufaktury wzornictwa opartego na kolorowych, rzeźbionych szkłach zdobionych złoconymi ornamentami.
 

Na uwagę zasługuje niecodzienne połączenie motywów antycznych i szkła uranowego, które charakteryzuję się jaskrawym odcieniem zieleni.

 

Szkło uranowe jest barwione za pomocą związków uranu, których zawartość w szkle wynosi 2-3%. Dawniej szkło uranowe było często wykorzystywane do produkcji przedmiotów codziennego użytki i zastawy stołowej, jednak pod koniec lat 40. XX w. jego popularność spadła z powodu strachu przed promieniowaniem i negatywnych skojarzeń z bronią atomową. W rzeczywistości aktywność promieniotwórcza wyrobów szklanych barwionych związkami uranu jest porównywalna z naturalną aktywnością promieniotwórczą granitu.

 

Za odkrywcę szkła uranowego uznaje się niemieckiego chemika Martina Klaproth’a, który zabarwił szkło związkami uranu w XVIII w. W połowie XIX w. wyroby ze szkła uranowego były bardzo modnym i poszukiwanym towarem. 

 

Obecnie wyroby ze szkła uranowego są poszukiwane przez kolekcjonerów, często znajdują się także w zbiorach muzeów.

 

Początek marki Moser sięga roku 1857 i założonej przez Ludwiga Mosera pracowni zdobniczej. Rozwój firmy zaowocował otwarciem huty szkła w Dworach koło Karlowych Warów, która specjalizowała się z produkcji tak zwanego kryształu bezołowiowego (czeski kryształ) powstającego według własnej technologii. Na początku XX wieku huta zaczyna wytwarzać charakterystyczne dla tej marki kolorowe rzeźbione szkła ze złoconym dekorem.


O wysokiej klasie przedmiotów świadczą liczne medale zdobywane na wystawach światowych oraz status oficjalnego dostawcy szkła na dwór Franciszka Józefa I. Wyroby marki Moser zdobiły również kolekcje Perskiego szacha i angielskiego króla Edwarda VII.

Wazonik MOSER, Szkło uranowe w stylu antycznym, szlifowane.

850,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 10 cm