Smukły, wysoki wazon w formie amfory. Wykonany ręcznie, tradycyjną metodą hutniczą. Korpus wykonany w szkle warstwowym, barwiony powierzchniowo na kolor ciemnoczerwony. Po obu stronach korpusu uszy kształtowane w szkle bezbarwnym. Całość osadzona na okrągłej stopce, również ze szkła bezbarwnego.

 

Wazon stanowi przykład polskiego szkła artystycznego dobry PRL. Przedmiot posiada rozpoznawalną kolorystykę i formę, charakterystyczną dla szkieł artystycznych wytwarzanych w latach 60 i 70. w polskiej hucie szkła Tarnowiec

 

Okres największego rozkwitu polskiego szkła artystycznego przypada na okres PRL-u, czyli lata 60. i 70. XX w. Szczególne znaczenie dla rozwoju szklarstwa w Polsce miało otwarcie w tym czasie przez Stanisława Dawskiego Wydziału Szkła Artystycznego we Wrocławskiej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych. Absolwentami tego wydziały byli najlepsi powojenni projektanci szkieł artystycznych, m. in. Jerzy Słuczan-Orkusz, Zbigniew Horbowy, Henryk Wilkowski, czy Barbara Urbańska-Miszczak. Istotny wpływ na rozwój szkła artystycznego w Polsce miał także działający w okresie PRL-u Krakowski Instytut Szkła.


Zarówno tzw. szkła krakowskie, jak i szkła wytwarzane w polskich hutach szkła takich jak Krosno, Tarnowiec, czy Ząbkowice posiadają walory artystyczne i kolekcjonerskie. Polskie szkła z lat 60. I 70. cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wazon w formie amfory, szkło artystyczne PRL, HSG Tarnowiec, lata 60.-70.

260,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 33 cm