Wazon stanowi wyjątkowy przykład polskiego szkła artystycznego z okresu PRL.

 

Wazon formowany ręcznie,przy zastosowaniu tradycyjnej metody hutniczej. Wykonany w szkle barwionym w masie na kolor czerwony. Korpus wazonu obły w dolnej partii, mocno zwęża się ku górze tworząc dekoracyjną kryzę z cienkich, spiralnie zwiniętych pasków szkła. Uzyskanie takiej formy wymaga od artysty szklarza dużych umiejętności.

 

Plastyczna powierzchnia przedmiotu, ręcznie formowana charakteryzuje się twórczym podejściem do kształtowania formy. Kształt wazonu oparty na płynnych, giętkich liniach zdradza inspiracje formami organicznymi. Ten nurt w designie był  popularny na przełomie lat 50 i 60. XX wieku.

 

Prezentowany wazon posiada walory artystyczne i kolekcjonerskie. Polskie szkło artystyczne a lat 60. i 70. (zarówno tzw. szkła krakowskie, jak i szkła wytwarzane w polskich hutach szkła takich jak Krosno, Tarnowiec, czy Ząbkowice) cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

 

Okres największego rozkwitu polskiego szkła artystycznego przypada właśnie na okres PRL-u, czyli lata 60. i 70. XX w. Szczególne znaczenie dla rozwoju szklarstwa w Polsce miało otwarcie w tym czasie przez Stanisława Dawskiego Wydziału Szkła Artystycznego we Wrocławskiej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych. Absolwentami tego wydziały byli najlepsi powojenni projektanci szkieł artystycznych, m. in. Jerzy Słuczan-Orkusz, Zbigniew Horbowy, Henryk Wilkowski, czy Barbara Urbańska-Miszczak. Istotny wpływ na rozwój szkła artystycznego w Polsce miał także działający w okresie PRL-u Krakowski Instytut Szkła.

 

 

Wazon, szkło artystyczne, barwione w masie, PRL, lata 60./70.

590,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 22 cm