Wazon stanowi rozpoznawalny przykład polskiego szkła artystycznego dobry PRL.

 

Wazon wykonany ręcznie, tradycyjną metodą hutniczą w szkle warstwowym. Warstwa zewnętrzna bezbarwna, wewnętrzna barwiona laserunkowo na odcień czerwono-pomarańczowy. Wazon posiada smukłą formę, korpus zdobiony wypustkami (lub zadziorami), zakończony jest nieregularną kryzą. Dno szlifowane.

 

Ze względu na rozpoznawalną formę z charakterystycznymi wypustkami przypominającymi sęki drewna, ten model wazonu przez wielu kolekcjonerów nazywany jest “sękaczem”.

 

Okres największego rozkwitu polskiego szkła artystycznego przypada właśnie na okres PRL-u, czyli lata 60. i 70. XX w. Szczególne znaczenie dla rozwoju szklarstwa w Polsce miało otwarcie w tym czasie przez Stanisława Dawskiego Wydziału Szkła Artystycznego we Wrocławskiej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych. Absolwentami tego wydziały byli najlepsi powojenni projektanci szkieł artystycznych, m. in. Jerzy Słuczan-Orkusz, Zbigniew Horbowy, Henryk Wilkowski, czy Barbara Urbańska-Miszczak. Istotny wpływ na rozwój szkła artystycznego w Polsce miał także działający w okresie PRL-u Krakowski Instytut Szkła.


Zarówno tzw. szkła krakowskie, jak i szkła wytwarzane w polskich hutach szkła takich jak Krosno, Tarnowiec, Hortensja, czy Ząbkowice posiadają walory artystyczne i kolekcjonerskie.

 

Polskie szkła z lat 60. I 70. cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wazon ręcznie formowany, szkło artystyczne, PRL, huta Ząbkowice, lata 60./70.

260,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 29 cm