Wazon wykonany ręczenie przez artystę ceramika. Posiada autorskie szkliwienie rudo brązowe typowe dla działalności Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka” w Łysej Górze. Tektoniczny i naturalistyczny charakter zdobienia, charakterystyczny dla ceramiki z lat 50-70

 

Duże rozmiary w połączeniu z artystycznym szkliwieniem sprawia, że wazon jest bardzo efektowny, może stanowić dopełnienie wnętrza.

Artyści ceramicy w latach 50.-70. chętnie eksperymentowali z formą, masami ceramicznymi, techniką szkliwienia, a nawet temperaturą wypalania, dzięki czemu osiągali bardzo ciekawe efekty. Ceramika tego okresu charakteryzuje prostymi formami i intensywną, wyrazistą kolorystyką.

 

Łysa Góra to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim. Sława tej miejscowości wiąże się z  działalnością Spółdzielni Wyrobów Ceramicznych „Kamionka”, założoną w latach 40. XX wieku przez lokalnego działacza Franciszka Mleczkę. Kierownictwo nad zakładem zajął znany polski artysta-ceramik Bolesław Książek. Obok zakładu powstało technikum ceramiczne. Ceramika z Łysej Góry zyskała dużą popularność nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W latach 50. do fabryki zaczęli przyjeżdżać artyści z Warszawy. Łysa Góra stała się centrum polskiego rzemiosła artystycznego. Produkowano dzbanki, doniczki, talerze, kafle, oraz większe ceramiczne wyroby. W pracowniach eksperymentowano tworząc nowe szkliwa i poszukując nowych technologii. Fabryka realizowała olbrzymia ilość zamówień na dekorację elewacji, do dziś wiele polskich domów zdobią „mozaiki” z Łysej Góry.

Wazon ceramiczny. Brąz. Łysa Góra. Polska. Lata 60

289,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 13cm
Wysokość 23cm