Prezentowany porcelanowy zestaw składa się z filiżanki oraz spodka z porcelanowym ażurowym koszyczkiem. Wszystkie elementy mają fantazyjne kształty i są bardzo obficie zdobione malowanymi scenami i złoconymi ornamentami. Jest to pierwszorzędny obiekt kolekcjonerski.

 

 

Malowane na spodku o tematyce myśliwskiej przedstawiają polowanie na niedźwiedzia i jelenia. Na czerepie filiżanki widać sceny z myśliwymi jadącymi na koniach, w towarzystwie psa myśliwskiego. Strój myśliwych, nawiązujący do mody XVIII wieku, wskazuje że jest to filiżanka dziewiętnastowieczna produkcji niemieckiej.

 

 

Na spodzie filiżanki znajduje się niebieska podszkliwna sygnatura.

 

 

Filiżanki dwuuszne typu trembleuse zaczęły być stosowane w Paryżu w latach 90 XVII wieku. Jak wskazuje nazwa, były przeznaczone dla osób cierpiących na drżenie rąk. Dwa uszka umożliwiały pewniejszy chwyt i wypicie napoju, np. gorącej czekolady, bez rozlania. Często tasse trembleuse miały także spodek z przytwierdzonym porcelanowym koszyczkiem, który dodatkowo stabilizował filiżankę, wówczas były zwane jako zestaw gobelet et soucoupe enfoncé.

Tasse Trembleuse, filiżanka ze spodkiem, dekorowana scenami myśliwskimi, porcelana sygnowana, Niemcy, XIX w.

4 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków