Talerz porcelanowy malowany podszkliwnie kobaltem, na całej powierzchni lustra i kołnierza. W lustrze bukietowa kompozycja kwiatowa, a w kołnierzu powtarzające się charakterystyczne „główki cebuli’ z tak zwanego wzoru cebulowego.

 

Talerz na spodzie sygnowany: podszkliwnie malowany kobaltem znak miecza.

 

 

Wzór cebulowy powstał w XVIII wieku w wyniku pomyłki europejskich dekoratorów, którzy inspirowali się importowaną do Europy chińską porcelaną.  Pierwotnie „cebule” na porcelanowych talerzach w dalekowschodniej ornamentyce były w rzeczywistości owocami granatu, lub stylizowanymi pąkami piwonii, oznaczającymi dobrobyt. Europejscy dekoratorzy, ucząc się malowania porcelany od chińskich malarzy, nie rozpoznali egzotycznych motywów i skojarzyli ze znaną sobie swojską cebulą, którą zaczęli odtwarzać na europejskich wyrobach.

 

Tak zwany „kobaltowy błękit”, zbliżony odcieniem do granatu, stosowany w zdobieniu klasycznej biało-niebieskiej porcelany, nazwę zawdzięcza kobaltowi, metalowi, z którego ten kolor pozyskiwano. Czasem zamienie ten kolor nazywa się „błękitem drezdeńskim” (od porcelany zdobionej w ten sposób w rejonie Drezna). Kobaltowy pigment zaczęto stosować dopiero w pierwszych dekadach XVIII wieku. Wcześniej nie znano tego odcienia błękitu i stosowano zamienne barwniki, jak na przykład „lapis lazuli”. Odkrycie receptury na kobaltowy błękit zostało masowo wykorzystane w osiemnastowiecznych manufakturach porcelany i dzięki temu kolor, zwany w skrócie „kobaltem”, jest powszechnie kojarzony z klasyczną biało-niebieską porcelaną i fajansem. Często bywał stosowany do malowania ornamentyki imitującej wzory chińskie na porcelanie, na przykład „wzoru cebulowego”, lub pejzaży orientalnych. Błękit kobaltowy jest powszechnie stosowany także we współczesnej ceramice.

Talerz z wzorem cebulowym, barwienie kobaltem, porcelana sygnowana

250,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków