Bardzo rzadki, przedwojenny egzemplarz talerza dekoracyjnego pochodzącego z Fabryki Fajansu we Włocławku. Jest to wybitny przykład polskiego fajansu, pamiątka historyczna, patriotyczno-religijna i unikatowy przedmiot kolekcjonerski.

 

Na kołnierzu talerza reliefowa sentencja: CHLEBA NASZEGO POWSZEDNIEGO DAJ NAM DZISIAJ oraz przedstawienie oka opatrzności. W środkowym polu reliefowe przedstawienie snopka zboża ze skrzyżowaną kosą, cepem i grabiami. Krawędzie zdobione oszczędnymi złoceniami.

 

Wzór talerza wywodzi się od polskiej tradycji etnograficznej, która zapoczątkowana została w podhalańskich rzemieślniczych i snycerskich pracowniach zlokalizowanych m. in. w Zakopanem i Szczawnicy, gdzie wykonywano rzeźbione w drewnie talerze pamiątkowe z grubym reliefem i zastosowaniem motywów ikonograficznych związanych z uprawą ziemi i zbiorami.

 

Graficzność talerza nawiązuje do rzeźbionych w drewnie pierwowzorów poprzez wypukłe, reliefowe napisy i zdobienia. Ponadto układ graficzny talerza nosi cechy tarczy herbowej z formą godła – kłosami i sentencją – inwokacją, dzieki czemu przedmiot zyskuje charakter heraldycznego motywu, który zawiesza się na ścianie.

 

Na kanwie tej tradycji Fabryka Fajansu we Włocławku wytworzyła przedmiot artystyczny, który jednocześnie posiada bardzo ważny i istotny wydźwięk patriotyczny. Talerz ten powstał w okresie międzywojennym, kiedy to w Polsce nastąpił moment odrodzenia nadziei i uczuć patriotycznych. W tym kontekście sentencja “Chleb Naszego Powszedniego...”, będąca fragmentem modlitwy “Ojcze Nasz” zyskuje wymiar zarówno duchowy, jak i patriotyczny. Odnosi się bezpośrednio do etosu pracy jako kryterium wartości człowieka, leżącego u podstaw fundamentalnych wartości konserwatywnych. Odwołuje się do codziennego chleba, który daje nam Matka Ziemia, w tym przypadku oznaczająca Polskę, czyli w dalszej interpretacji Alma Mater. Inwokacja przedstawiona na talerzu odnosi się zatem do Ojczyzny – Matki Żywicielki, łącząc w sobie przekaz patriotyczno-religijny.

 

Talerz wykonany ręcznie oraz ręcznie malowany. Zachowany w stanie idealnym. Posiada sygnaturę z wizerunkiem orła trzymającego w szponach wstegę z napisem PROGRES, T&A Włocławek, oraz wyciskana w masie sygnature numeryczną: 1.29 P

 

Talerz powstał w Fabryce Fajansu Teichfelda i Asterbluma. Sygnatura tego rodzaju stosowana była w latach 1882-1939.

 

We Włocławku działało kilka fabryk fajansu, z których pierwsza powstała w 1873 r. Włocławski fajans byl ręcznie wytwarzany i malowany. Poczatkowo wyroby zdobiono charakterystycznymi, wielobarwnymi motywami kwiatowymi. W latach 70. XX w. wielką sławę zyskaly wyroby fajansowe o niepowtarzalnych, nowatorskich wzorach, projektowane przez wybitnych artystów plastyków, tzw. “Włocławki”.

Talerz z sentencją Chleba Naszego Powszedniego, Włocławek, Sygn.

Niedostępny