Porcelanowy talerz pochodzi z manufaktury porcelany w Miśni. Zdobiony jest tradycyjnie, podszkliwną malaturą kobaltową. Jest przedmiotem  pamiątkowym i kolekcjonerskim.

 

Kołnierz talerza jest gładki i pozbawiony ozdób. Cały potencjał dekoracyjny koncentruje się w lustrze talerza, gdzie umieszczony jest widok na Drezno z prawego brzegu Łaby. W linii miasta na horyzoncie wyróżniają się charakterystyczne sylwetki kościołów Hofkirche i Frauenkirche, Residenzschloss oraz linia najstarszego miejskiego mostu, imienia Fryderyka Augusta. Tę typowo wedutową kompozycję dopełniają wyzierające zza kadru obrazu elementy ogrodowej roślinności z pierwszego planu. Ujęcie miasta na tym przedstawieniu jest typowe nie tylko dla dzisiejszych pocztówek. Panorama powtarza także spojrzenie słynnego malarza Bernarda Bellotta z obrazu z widokiem na Drezno z 1750 roku.

 

Widok namalowany na talerzu ma podwójne znaczenie, bowiem manufaktura porcelany w Miśni, z której talerz pochodzi, należała właśnie do elektorów saskich rezydujących w Dreźnie.

 

Na spodzie talerza znajduje się sygnatura słynnej manufaktury porcelany w Miśni: malowane podszkliwnie na niebiesko dwa skrzyżowane miecze.

 

Tak zwany „kobaltowy błękit”, zbliżony odcieniem do granatu, stosowany w zdobieniu klasycznej biało-niebieskiej porcelany, nazwę zawdzięcza kobaltowi, metalowi, z którego ten kolor pozyskiwano. Czasem zamienie ten kolor nazywa się „błękitem drezdeńskim” (od porcelany zdobionej w ten sposób w rejonie Drezna). Kobaltowy pigment zaczęto stosować dopiero w pierwszych dekadach XVIII wieku. Wcześniej nie znano tego odcienia błękitu i stosowano zamienne barwniki, jak na przykład „lapis lazuli”. Odkrycie receptury na kobaltowy błękit zostało masowo wykorzystane w osiemnastowiecznych manufakturach porcelany i dzięki temu kolor, zwany w skrócie „kobaltem”, jest powszechnie kojarzony z klasyczną biało-niebieską porcelaną i fajansem. Często bywał stosowany do malowania ornamentyki imitującej wzory chińskie na porcelanie, na przykład „wzoru cebulowego”, lub pejzaży orientalnych. Błękit kobaltowy jest powszechnie stosowany także we współczesnej ceramice.

 

Manufaktura w Miśni jest historyczną kolebką porcelanowych wyrobów, a zarazem najbardziej prestiżowym miejscem produkcji porcelany na świecie. Jest to marka najwyższej półki, ceniona przez muzea i prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. To właśnie od porcelany wynalezionej w Miśni w 1708 roku przez alchemika poszukującego receptury na wytwarzanie złota, Johanna Friedricha Böttgera, oraz E. W. von Tschirnhausa, porcelanę europejską zaczęto powszechnie nazywać „białym złotem”.  W czasach Augusta Mocnego porcelanowe naczynia osiągały ceny wyższe od zastaw stołowych ze srebra.

Wielki talerz porcelanowy z panoramą Drezna, sygnowany, MIŚNIA, pocz. XX w.

2 200,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków