Porcelanowy talerz z białym chabrem jest wyjątkowej urody obiektem kolekcjonerskim. Pochodzi z legendarnej manufaktury porcelany w Miśni. Przyozdobiony jest wzorem z kategorii „Blumenmuster”, czyli wzorem kwiatowym. RZADKI TYP ZDOBIENIA. Wzór ten jest oryginalny jak na miśnieński projekt. W lustrze talerza dominuje motyw jednego tylko kwiatu, białego chabra, z drobnymi akcentami błękitu i fioletu na płatkach. Lustro talerza otacza wieniec z drobnych niebieskich kwiatów, malowany w dwóch technikach. Kwiaty malowane kobaltem podszkliwnie, są połączone liściastymi gałązkami o precyzyjnej linii malatury naszkliwnej. Kompozycję zdobień talerza doskonale uzupełnia wykwintny ażurowy kołnierz.

 

Na spodzie talerza znajduje się sygnatura słynnej manufaktury porcelany w Miśni: malowane podszkliwnie na niebiesko dwa skrzyżowane miecze.

 

Manufaktura w Miśni jest historyczną kolebką porcelanowych wyrobów, a zarazem najbardziej prestiżowym miejscem produkcji porcelany na świecie. Jest to marka najwyższej półki, ceniona przez muzea i prywatnych kolekcjonerów na świecie. To właśnie od porcelany wynalezionej w Miśni w 1708 roku przez alchemika poszukującego receptury na wytwarzanie złota, Johanna Friedricha Böttgera, oraz E. W. von Tschirnhausa, porcelanę europejską zaczęto powszechnie nazywać „białym złotem”.  W czasach Augusta Mocnego porcelanowe naczynia osiągały ceny wyższe od zastaw stołowych ze srebra.

Talerz porcelanowy z białym chabrem, sygnowany, MIŚNIA, pocz. XIX w

1 890,00 PLN
2 400,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków