Dwudrzwiowa szafa w stylu gustawiańskim, który stanowi skandynawski odpowiednik XVIII-wiecznego francuskiego klasycyzmu.

 

Korpus mebla wykonany z masywu drewna, polichromowany a odcień kości słoniowej, co jest charakterystyczne dla mebli w stylu gustawiańskim. Szafa posiada klasyczny, ładny podział, główna część dwudrzwiowa, z trzema poziomymi półkami wewnątrz. W dolnej partii cztery szuflady. Całość oparta na toczonych, kanelowanych nóżkach typowych dla stylu gustawiańskiego. Mebel wyróżnia się zastosowaniem luksusowych materiałów najwyższej jakości – korpus z drewna mahoniowego

 

Mebel posiada monochromatyczny, gładki styl, natomiast elementy dekoracyjne stanowią ornamenty w postaci kanelowania na drzwiach i licach szuflad, niewielkie rozetki oraz girlanda w partii zwieńczenia. Kanelowania powtsały poprzez wybranie lica, co świadczy o tym, że do wykonania drzwi użyto grubych fosztów drewna. Kanelowanie pięknie załamuje światło dając wrażenie porządku i dynamiki. Zwieńczenie szafy oparte na płynnej linii, z profilowanym gzymsem i spływami po bokach, sprawia, że architektura mebla zyskuje pełen wdzięku, finezyjny charakter.

 

Szafa stanowi piękny przyklad stylu gustawiańskiego zapoczątkowanego w XVIII w. przez króla szwecji Gustawa III, który będąc pod wrażeniem wizyty w paryskim Wersalu postanowił stworzyć w Szwecji “Paryż Północy”. Inspirację dla mebli gustawiańskich stanowiły francuskie wzory mebli z okresu schyłkowego rokoka i początków klasycyzmu. Wzory te zostaly jednak w Szwecji uproszczone i dostosowane do mniejscowych obyczajów i warunków. Francuskie złocenia mebli zastąpiono polichromią w odcianich bieli, szarości i szarych błekitów, często z przetarciami. Meble zdobiono snycerka z motym kanelowania, festonów kwiatowych, rozetek, girland i gzymsów. Styl gustawiański odznaczał się wyrafinowaniem, dobrymi proporcjami opartymi na klasycystycznych wzorcach.

Szafa w stylu Gustawiańskim, drewno polichromowane, Szwecja

3 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 124 cm
Wysokość 166 cm
Głębokość 46 cm