Obraz przedstawia świętego Pawła z Tarsu. Na wszelkich przedstawieniach tego świętego, charakterystyczne dla jego fizjonomii są zawsze wysokie czoło i długa broda. Atrybutem który pozwala nieomylnie go zidentyfikować, jest przede wszystkim miecz – symbol jego męczeńskiej śmierci.

 

Święty Paweł z Tarsu, ur. ok. 5-10 w Tarsie w Cylicji, zm. ok. 64-67 w Rzymie) znany też jako Szaweł lub Saul, zapisał się w historii chrześcijaństwa przede wszystkim dzięki swojej działalności misyjnej, a także dzięki swojemu nawróceniu oraz męczeńskiej śmierci. Mimo że nie należał do bezpośredniego grona dwunastu apostołów Chrystusa, jego listy stanową element kanonu Pisma Świętego i są dziś cytowane przez teologów jako najpiękniejsze myśli religii chrześcijańskiej.

 

Paweł z Tarsu w młodości był faryzeuszem, który prześladował chrześcijan. Podczas legendarnej podróży do Damaszku doznał objawienia i nawrócił się, co jest trzykrotnie opisane w Nowym Testamencie. Ten temat był często podejmowany w sztuce, na przykład w niezwykle oryginalnej interpretacji w obrazie Caravaggia „Nawrócenie Pawła z Tarsu” z 1600 roku. Po nawróceniu, Paweł podjął bardzo intensywną działalność misyjną. Głosił Słowo Boże na rozległych terenach wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

 

Męczeńska śmierć świętego Pawła nastąpiła około 66 roku. Skazano go na śmierć przez ścięcie mieczem – ten przywilej przysługiwał tylko obywatelom rzymskim – dlatego też w ikonografii jest przedstawiany trzymając miecz, często dodatkowo wskazując na niego. Bardzo często także występuje wraz z apostołem Piotrem. Wspólne przedstawienia św. Piotra i św. Pawła symbolizują Kościół powszechny.

Święty Paweł. Gwasz na papierze.

840,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków