Stolik w całości wykonany z giętego drewna bukowego, bejcowanego na kolor oranżowy i politurowanego na połysk. Stanowi ikonę designu XX w.

 

Stolik jest połączeniem charakterystycznego stylu mebli z giętego drewna marki Thonet z estetyką secesyjną propagowaną przez Josepha Hoffmanna, austriackiego architekta i projektanta sztuki użytkowej, współzałożyciela Secesji Wiedeńskiej oraz Warsztatów Wiedeńskich.

 

W projektach Hoffmanna uwidaczniało się zamiłowaniem do linii prostych, figur i brył geometrycznych oraz ograniczeniem ornamentów. Charakterystyczne dla austriackiego projektanta było także stosowanie ozdobnych elementów w formie kuli, umieszczanych w punktach konstrukcyjnych.

 

Prezentowany stolik został wykonany wg projektu, który Joseph Hoffmann stworzył specjalnie dla słynnego Kabaretu Fledermaus, funkcjonującego w Wiedniu od 1907 do 1913 roku. W projektowaniu kompleksowego wystroju Kabaretu oprócz Hoffmanna brali udział również czołowi artyści secesji wiedeńskiej np. Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Anton Kling czy Eduard Wimmer. Oryginalne, secesyjne wnętrze kabaretowe prezentuje się wyjątkowo imponująco dzięki pokrywającej ściany, szatnię i bar mozaice składającej się z 7000 wykonanych z majoliki płytek. Joseph Hoffmann zaprojektował specjalnie dla Kabaretu zestaw mebli Kohn, które do dnia dzisiejszego produkowane są pod tą nazwą.

 

Prezentowany stolik wykonany został metodą gięcia prętów drewnianych. Tą innowacyjną technikę wynalazł w 1 poł. XIX w. założyciel marki Thonet, austriacki stolarz Michael Thonet, który wykorzystał ją w masowej produkcji mebli. Ażurowa, lekka konstrukcja i przejrzysta forma, to cechy typowe dla mebli produkowanych przez markę Thonet. Pomimo z pozoru delikatnej budowy stolik jest bardzo trwały i solidny, a przemyślana konstrukcja przekłada się na jego stabilność.

Stolik Thonet, model FLEDERMAUS, Proj. Joseph Hoffmann. Buk gięty, bejcowany. Austria. Pocz. XX w.

8 000,00 PLN
Wysyłka kurierem (Europa) 500,00 PLN
Wysyłka kurierem (Polska) 250,00 PLN
Wysyłka kurierem (USA) 600,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Wysokość 77 cm
Średnica 80 cm