Prezentowany stolik stanowi ikonę czechosłowackiego stylu Art Deco. Model H-259, ze względy na charakterystyczne nogi potocznie zwany “Pająkiem”, zaprojektowany został przez Jindřicha Halabalę – mistrza czechosłowackiego wzornictwa.

 

Mebel przeszedł profesjonalna konserwację. Stan idealny. 

 

Halabala zaprojektował stolik dla UP Zavody w Brnie pod koniec lat 30. XX w.

 

Blat z zaokrąglonymi narożnikami, fornirowany, z widocznym usłojeniem. Nogi wygięte półkoliście, lakierowane na czarno.

 

Stolik wyróżnia prosta, a jednocześnie wyjątkowo charakterystyczna forma. Mebel po profesjonalnej renowacji. Pod blatem oryginalna etykieta producenta.

 

Mebel stanowi przykład stylu Art Deco, który stał w opozycji do bogatych ornamentów eklektyzmu i secesji. Charakteryzowało go nowoczesne dążenie do syntetycznego ujmowania form oraz ich geometryzacji. Piękna poszukiwano wówczas głównie w funkcji przedmiotu użytkowego. Połączenie luksusowych materiałów oraz nienagannych, kubicznych form stało się synonimem elegancji.

 

W odróżnieniu od designu lat 60. XX w, który był stylem demokratycznym, przeznaczonym dla wszystkich, styl Art Deco od zawsze stanowił synonim luksusu i nowoczesności. Twórcy Art Deco wielką wagę przykładali do dokładnego i perfekcyjnego wykonania przedmiotu użytkowego. Chętnie stosowali kosztowne materiały i okleiny najwyższej jakości, co bezpośrednio przekładało się na wysoką cenę produktów.

Stolik Pająk, model H-259, proj. J. Halabala. Czechosłowacja, lata 40. XX w.

2 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków