Okrągły stół dla czterech osób, wykonany z mahoniu. Forma mebla typowa dla stylu Ludwika Filipa, zwanego również stylem francuskim. Okrągły blat osadzony na dekoracyjnie profilowanej, toczonej nodze, która w dolnej części rozdziela się tworząc trzy charakterystycznie wygięte nóżki o profilu opartym na zgrabnej linii.  

 

Styl Ludwika Filipa w meblarstwie i wnętrzach francuskich okresu romantyzmu obejmował lata panowania Ludwika Filipa I (1830-1848). We Francji styl ten stanowił przedłużenie stylu Restauracji – odpowiednika europejskiego Biedermeieru. 

 

W oryginalnym francuskim wydaniu stylu Ludwika Filipa pojawiają się tendencje historyzujące, w szczególności nawiązania do sztuki użytkowej epoki rokoka, ale także renesansu, czy baroku. We Francji styl ten cechowała różnorodność. W Europie Środkowej styl Ludwika Filipa występuje w nieco bardziej jednorodnej postaci.

 

Meble w stylu Ludwika Filipa kojarzone są przede wszystkim z kabriolowymi, czyli esowato wygiętymi nóżkami, krzywoliniowymi oparciami i podłokietnikami. Formy mebli stały się cięższe i masywniejsze od rokokowych, znaczenia ponownie nabrały formy reprezentacyjne. 

 

Do produkcji mebli chętnie wykorzystywano egzotyczne gatunki drewna (mahoń, heban, palisander), ale także europejski buk i gruszę. Meble najczęściej zdobiono snycerką. Bardzo lubiane były toczone detale.

Stół okrągły na 4 osoby, w stylu Ludwik Filip, mahoń

Sprzedane