Zabytkowa cukiernica na całej powierzchni zdobiona delikatnym ornamentem i motywami roślinnymi. Forma przypominająca owalną skrzyneczkę o profilowanym, wklęsłym korpusie umieszczonym na czterech ozdobnych nóżkach. Wieczko zwieńczone fantazyjnym, dekoracyjnym uchwytem.

 

Styl cukiernicy można określić jako eklektyczny, ze względu na różnorodność motywów dekoracyjnych i ornamentów. Naczynie poza ciekawą formą polegającą na przewężeniu korpusu w centralnej części, posiada liczne ornamenty kładzione za pomocą grawerowania. Wnętrze zostało dodatkowo pozłocone. Efekt ten rozświetla wnętrze i  podkreśla luksusowy charakter cukiernicy. 

 

Kształt cukiernicy przypomina zamykane na klucz szkatułki przeznaczone do przechowywania kosztowności. Cukier w dawnych czasach był produktem bardzo drogim, dlatego limitowano do niego dostęp, stąd wzięła się tradycja naczyń zamykanych na kluczyk. Cukier pojawiał się na stołach  jedynie podczas wyjątkowych, towarzyskich spotkań. Cukiernice zyskały szczególną popularność gdy w Europie modne stało się popijanie kawy i herbaty.

 

Srebrna cukiernica owalna na czterech nóżkach, zamykana na kluczyk. Wnętrze złocone. XIX w.

Sprzedane