Sofa jest połączeniem charakterystycznego stylu mebli z giętego drewna marki Thonet z estetyką secesyjną propagowaną przez Josepha Hoffmanna, austriackiego architekta i projektanta sztuki użytkowej, współzałożyciela Secesji Wiedeńskiej oraz Warsztatów Wiedeńskich.

 

Sofa w całości wykonana z giętego drewna bukowego, bejcowanego na kolor oranżowy i politurowanego na połysk. 

 

W projektach Hoffmanna uwidaczniało się zamiłowaniem do linii prostych, figur i brył geometrycznych oraz ograniczeniem ornamentów. Charakterystyczne dla austriackiego projektanta było także stosowanie ozdobnych elementów w formie kuli, umieszczanych w punktach konstrukcyjnych.

 

Prezentowana sofa został wykonana wg projektu, który Joseph Hoffmann stworzył specjalnie dla słynnego Kabaretu Fledermaus, funkcjonującego w Wiedniu od 1907 do 1913 roku. W projektowaniu kompleksowego wystroju Kabaretu oprócz Hoffmanna brali udział również czołowi artyści secesji wiedeńskiej np. Gustav Klimt, Oskar Kokoschka, Anton Kling czy Eduard Wimmer. Oryginalne, secesyjne wnętrze kabaretowe prezentuje się wyjątkowo imponująco dzięki pokrywającej ściany, szatnię i bar mozaice składającej się z 7000 wykonanych z majoliki płytek. Joseph Hoffmann zaprojektował specjalnie dla Kabaretu zestaw mebli Kohn, które do dnia dzisiejszego produkowane są pod tą nazwą.

 

Prezentowana sofa wykonana została metodą gięcia prętów drewnianych. Tą innowacyjną technikę wynalazł w 1 poł. XIX w. założyciel marki Thonet, austriacki stolarz Michael Thonet, który wykorzystał ją w masowej produkcji mebli. Ażurowa, lekka konstrukcja i przejrzysta forma, to cechy typowe dla mebli produkowanych przez markę Thonet. Pomimo z pozoru delikatnej budowy sofa jest bardzo trwała i solidna, a przemyślana konstrukcja przekłada się na jej stabilność.

 

Meble projektowane przez Hoffmanna stanowią ikonę designu XX w.

 

Mebel po profesjonalnej renowacji tapicerki. 

Sofa Thonet, FLEDERMAUS. Proj. Joseph Hoffmann. Buk gięty, bejcowany. Austria. Pocz. XX w.

8 000,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków