Serwis śniadaniowy Rosenthal stworzony przez jednego z najwybitniejszych kreatorów fińskiego designu - Tapio Wirkkala. Artysta ten, wielokrotnie nagradzany i doceniany, specjalizował się w projektowaniu szkła, porcelany, form użytkowych, materiałów reklamowych. Zajmował się również rzeźbą.


Serwis składa się z dwóch filiżanek, dzbanka, dwóch cukierniczek – mniejszej i większej oraz dwóch dużych mis.


Tapio Wirkkala z okazji stulecia marki Rosenthal w 1979 roku, zaprojektował prezentowany serwis. Cechuje się on zdobieniem w formie kanelowania nawiązującego do estetyki starożytnej Grecji. Zabieg ten wynika prawdopodobnie z jego zamiłowania do rzeźby. Elementy serwisu dają wrażenie monumentalności, są smukłe, proste w formie, a jednocześnie bardzo delikatne i stylowe. 

 

Marka Rosenthal została założona przez niemieckiego projektanta i przemysłowca Philippa Rosenthala. Historia firmy sięga 1879 r. kiedy to Rosenthal założył swoją pierwszą pracownię malowania porcelany. W krótkim czasie malarnia osiągnęła ogromny sukces, co pozwoliło Rosenthalowi na otwarcie Fabryki Porcelany w 1889 r. Od początku działalności w firmie duży nacisk kładziono na najwyższą jakość porcelany, oraz na wzory idące w parze z panującą modą. Marka Rosenthal od lat nieprzerwanie kształtuje trendy na rynku, a wzory takie jak Biała Maria, czy Donatello do dzisiaj cieszą się niesłabnącą popularnością. Przez lata działalności marka Rosenthal często podejmowała współpracę ze znanymi artystami takimi jak Andy Warhol, Raymond Loewy, czy Bjorn Wiinblad.

 

Serwis śniadaniowy marki Rosenthal z serii Variation , proj. Tapio Wirkkala, Niemcy, XX w.

Sprzedane