Grafika sportowa to typ karty kolekcjonerskiej  z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich odbywających się w dniach 1-16 sierpnia 1936 roku w Berlinie. Fotografia przedstawia niemieckiego lekkoatletę Gerharda Stöcka, który w 1936 r. dzięki rzutowi oszczepem na odległość 71,84 m zdobył złoty medal dla Niemiec.

 

Sylwetka sportowca zatrzymana w ruchu oraz stylistyka czarnobiałej fotografi prezentuje kwintesencję fotosów sportowych z najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych na świecie.

 

Grafika posiada również walory historyczne. Ukazuje lekkoatletę w stroju sportowym z godłem III Rzeszy Niemieckiej, która była gospodarzem XI Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1936 r. Przyznanie organizacji Olimpiady nazistowskim Niemcom budziło duże kontrowersje. Pomimo licznych prostestów środowisk sportowych i opinii publicznej, a także wcześniejszej krytyki Adolfa Hitlera, który igrzyska określił jako “wymysł Żydów i masonów”, zawody doszły do skutku. Władze III Rzeszy zakazały jednak uczestnictwa w Olimpiadzie sportowcom pochodzenia żydowskiego.

 

Podczas Olimpiady w Berlinie po raz pierwszy w historii nowożytnych Igrzysk znicz olimpijski został zapalony od ognia przyniesionego z Grecji. Po raz pierwszy również wydarzenia z aren olimpijskich były transmitowane w telewizji.

 

Grafika oprawiona w artystyczną  oprawę

Rzut oszczepem - grafika sportowa z XI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 r.

Sprzedane