Rzeźba w formie przydrożnej kapliczki z przedstawieniem siedzącej postaci Chrystusa z koroną cierniową na głowie. Przedstawienie umieszczone w kapliczce z dwuspadowym dachem, której korpus wykonany został z surowego drewna.

 

Rzeźba ma syntetyczną formę, zarówno kapliczka jak i postać Chrystusa zostały potraktowane w bardzo schematyczny sposób. Pomimo tego widoczne jest również dążenie artysty do ukazania struktury włosów oraz brody, a także draperii. 

 

Są to cechy charakterystyczne dla twórczości artytów ludowych, tworzących poza głownymi ośrodkami sztuki i nie posiadającymi wykształcenia akademickiego.


Przedstawienie Chrystusa Frasobliwego jest obecne w ikonografii chrześcijańskiej od końca XVI wieku a jego powstanie łączone jest z nurtem devotio moderna, który miał na celu pobudzenie indywidualnej pobożności  przejawiającej się w codziennej modlitwie, praktykowaniu cnót oraz wypełnianiu obowiązków. Za wzór do naśladowania stawiano ludzką naturę Chrystusa. Ten kierunek duchowości religijnej wysuwał na pierwszy plan osobiste uczucia i przeżycia, potrzebę samotności oraz milczenia. W związku z tym popularność zyskały niewielkie przedstawienia religijne, które umożliwiały prywatną modlitwę do domu.

 

Motyw Chrystusa Frasobliwego zakorzenił się silnie w sztuce ludowej.

Rzeźba w formie kapliczki z przedstawieniem Chrystusa Frasobliwego. Drewno.

350,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość 17 cm rozpiętość dachu, 10 cm szerokość korpusu
Wysokość 20,5 cm