Puzderko reprezentuje rosyjski typ porcelany z I połowy XIX wieku. Jest zdobione motywami łańcuszkiem ornamentu malowanego podszkliwnie kobaltem i dodatkowo pokrytego złoceniem, co dodaje mu efektu trójwymiarowości. Na powierzchni puzderka także pojawiają się motywy czerwonych, niebieskich i fioletowych kwiatów z gałązkami. Wyrazisty akcent stanowi pąk żółtego kwiatu na przykrywce puzderka, zaprojektowany tak że z zielonej łodygi malowanej na powierzchni, przekształca się w plastyczny żółty kwiat służący jako uchwyt przykrywki.

 

 

Na spodzie puzderka znajduje się malowana kobaltem podszkliwnie sygnatura wskazująca na okres 1825-1855, częściowo przypadający na rządy cara Mikołaja I Romanowa.

 

 

Puzderko wraz z petersburskim półmiskiem stanowi dopasowany zestaw, ale może być też używane oddzielnie.

 

 

Petersburska manufaktura porcelany powstała w 1744 roku, głównie dzięki wpływom z pionierskiej manufaktury z Miśni. Christoph Hunger, który pracował w Miśni, zdradził sekrety porcelanowego rzemiosła, dzięki czemu wyroby rosyjskie mogły próbować dorównać saskim. Niedługo później słynni mistrzowie petersburskiej porcelany Michaił Łomonosow i Dmitrij Winogradow wynieśli manufakturę na najwyższy światowy poziom. Petersburska porcelana jest dziś tak samo klasyczną pozycją w katalogach, jak Rosenthal. Do najsłynniejszych wzorów z Petersburga należy m .in. charakterystyczna „kobaltowa kratka”.

Puzderko z kwiatami i żółtym pąkiem na przykrywce, Rosja, Sankt Petersburg, I poł. XIX w.

1 900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków