Okrągłe puzderko wykonane z drewna stanowi przykład tradycyjnej sztuki ludowej pochodzącej z terenów Huculszczyzny.

 

Korpus i wieko bogato zdobione geometrycznymi intarsjami różnych gatunków drewna. Dekoracje dodatkowo wzbogacone inkrustacją wykonaną z masy perłowej, metalowych drucików i maleńkich koralików w kolorze niebieskim i białym. Taki rodzaj zdobnictwa jest charakterystyczny dla wyrobów huculskich.

 

Puzderko posiada zarówno walory kolekcjonerskie, jak i dekoracyjne.

 

Hucułowie to ukraińsko – wołyńscy górale zamieszkujący Karpaty Wschodnie na terenie Ukrainy i Rumunii. Urodę Huculszczyzny oraz obyczaje tamtejszych górali szeroko opisywano już na początku XIX wieku, jednak szczególna moda na tę tematykę zapanowała na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Wówczas wybitni członkowie środowisk artystycznych odbywali wyprawy turystyczno-artystyczne, których owocami były wspaniałe prace np. pastele Leona Wyczółkowskiego, obrazy Teodora Axentowicza, czy prace Władysława Skoczylasa.
 
W 2011 r. tematyce huculskiej została poświęcona wystawa pt. „Na wysokiej Połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce”, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Puzderko huculskie. Drewno intarsjowane i inkrustowane koralikami i metalem.

250,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków