Portret o intymnym charakterze, autorstwa znakomitej polskiej malarki, Jadwigi Sperling. Przedstawia na neutralnym tle ukazaną frontalnie postać kobiety około 20-letniej. Kobieta siedzi, założyła nogę na nogę, co można wywnioskować z ułożenia draperii jej spódnicy, jest przechylona delikatnie w prawą stronę. Ubrana w koszulę z obszernymi, bufowanymi ramionami koloru łososiowego. Włosy rude.

Jadwiga Sperling urodziła się w 1906 roku w Kocmyrzowie, mogła więc już studiować na krakowskiej ASP, na którą zapisała się w 1924 roku i którą ukończyła w 1929 roku. Studiowała pod kierunkiem min. Jarockiego, Pautscha i Pankiewicza. Duża kolekcja jej prac znajduje się dziś w Muzeum Sztuki w Łodzi, a także w Muzeum uczelnianym ASP w Krakowie.

Prezentowany obraz jest ciekawy z dwóch względów: po pierwsze, przedstawia mniej znany, wczesny okres twórczości Jadwigi Sperling, z pewnością przed momentem rozpoczęcia nauki akademickiej na ASP, stąd daje możliwość wglądu w oryginalny i pełen intymności, naturalny styl malarski. Po drugie, obraz jest dokumentem życia kobiecej bohemy artystycznej miasta. Pokolenia kobiet, które w życie wchodziło ok. połowy drugiej dekady XX wieku, z którego większość uległa przenikającym i rodzącym się w międzywojennej Polsce nowym prądom artystycznym. Przedstawiona kobieta to Maria Sperling, malarka i siostra znanej w początku XX wieku artystki, której sława pozostawała i pozostaje nadal w cieniu męża, Wojciecha, Aneri Weiss.

Portret siostry Aneri Weissowiej, Jadwiga Sperling. Olej na płótnie. I poł. XX w.

4 500,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków