Obraz przedstawia kobietę w ujęciu półpostaciowym, en face. Kobieta w średnim wieku, o jasnej karnacji, ciemnych włosach i czarnych oczach. Ubrana w ciemnoczerwoną suknię, z wystającymi z rękawów koronkowymi mankietami, koronkową kryzę, oraz taki sam koronkowy czepek. Kobieta jest opleciona w biodrach pasem kontuszowym lub szalem, czerwonym, w deseń z owalnych drobnych kształtów w kolorze złota. Pas podtrzymuje prawą ręką, a w lewej ręce, w geście prezentacji, trzyma okrągłe puzderko z drewna lub skóry, inkrustowanie jasnymi punktami (perły?). Tło obrazu ciemne.

 

Anonimowy artysta próbował oddać wysoką pozycję społeczną portretowanej kobiety. Przywiązał wagę do oddania w miarę możliwości efektu drogich koronek w kryzie i czepku, a także starał się oddać fakturę tkaniny sukni, zaznaczając efekty modelunku światłocieniowego w fałdach stroju. Kompozycja portretu wskazuje że sama portretowana chciała pokazać dwa atrybuty swojego statusu, cenny pas lub szal, oraz puzderko, które wyraźnie pokazuje widzowi jako rzecz kosztowną.

 

Obraz namalowany jest w technice oleju na płótnie. Oprawiony w ciemną drewnianą ramę. W warstwie malarskiej widoczne spękania na całej powierzchni i nieznaczne ubytki świadczące o wieku obrazu. Blejtram zabezpieczony klinami. Na podobraziu widoczne napisy, naniesione różnymi charakterami pisma w różnym czasie.

 

Napis u góry podobrazia: „1831 [dalej nieczytelne]”

Pod nim napis dziewiętnastowieczny: „Judyta Sulerzycka / Generałowa / Babka Leona”. Poniżej wyrysowane szkicowo drzewo genealogiczne z imionami kolejno: „Zofia Wróblewska”, „Leon Wróblewski”, „Maria Wróblewska żona Władysława Huberta”, Zbig. Jerzy Wit.”.

 

Na blejtramie dwa napisy:

- „Babka Leona Wróblewskiego (ojca Marii Wróblewskiej-Hubert)”

- „Judyta z Dąbrowskich Sulerzycka / jenerałowa W. P. / chorążyna zakroczyńska / druga żona Leona Sulerzyckiego jen W. P. matka Zofii Wróblewskiej z [dalej nieczytelne]”

Portret Judyty Sulerzyckiej. Autor nieznany. Olej na płótnie.

16 000,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Długość 86 cm
Szerokość 70 cm