Czarno-biała fotografia przedstawiająca wybitną postać polskiej bohemy – Ewę Demarczyk. Portret en face – wiernie przedstawia rysy artystki. Jest on jednak nie tylko zwykłym zdjęciem reportażowym, ale przede wszystkim artystycznym – ukazującym głębię psychologiczną portretowanej osoby. Słynąca ze swojej wrażliwości artystycznej, pozwalającej na pełną poetyckiego wyrazu interpretację śpiewanych utworów, tajemnicza, ukrywająca przed światem swoje życie Ewa Demarczyk zdaje się być doskonałą modelką dla artysty – fotografa.

 

 

Prawie całą kompozycję zajmuje popiersie wokalistki. Oczy patrzą wprost na widza, przenikając go swoim spojrzeniem. Opuszczone kąciki ust i lekko przymykające się powieki nadają jej odrobinę smutny, melancholijny charakter. Podniesione brwi sprawiają wrażenie jakby artystka chciała widzowi zadać jakieś pytanie, skłonić do przemyśleń. Uduchowiony wyraz podkreśla jeszcze snujący się obok jej twarzy, zanikający już dym.

 

 

Głębię psychologiczną fotograf nadał także dzięki odpowiedniemu oświetleniu i wykorzystaniu kontrastów. Głowa oświetlona od tyłu jest otoczona jasną aurą, oddzielającą artystkę od tła i świata. Mocno doświetlona twarz jest prawie biała, jakby świeciła własnym blaskiem, kontrastując z niezwykle głęboką czernią otoczenia. Artysta wygląda dokładnie jak „Czarny Anioł” – jak była nazywana od czasu występu na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zachwyciła publiczność i krytykę piosenką właśnie o tym tytule.

Całość doskonale odzwierciedla wykreowany przez Ewę Demarczyk jej własny obraz sceniczny, aurę tajemniczości jaką się otaczała oraz dekadencki klimat tych lat spędzonych w Piwnicy pod Baranami.

 

 

Fryzura i stylizacja wokalistki, znana z występów w 1969, pozwala datować fotografię mniej więcej na ten okres.

 

Autorem fotografii jest Zbigniew Łagocki (1927-2009) – profesor sztuk plastycznych, artysta fotograf, wykładowca krakowskiej ASP, gdzie pełnił funkcję kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Znany w kraju i za granicą, uczestnik międzynarodowych kongresów fotograficznych. Odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie fotografii – m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi za popularyzację polskiej sztuki za granicą.

 

Fotografia kolekcjonerska cieszy się coraz większą popularnością na rynku sztuki, ze względu zarówno na walory artystyczne jak i historyczne.

Rynek fotografii dzieli się na kilka działów: fotografię historyczną – dagerotypy, forrotypie, ambrotypie, mokre kollodiony itd; fotografię dawną w tym ciekawe widoki, wydarzenia, persony; fotografię dokumentalną aż do współczesności oraz fotografię artystyczną, która na polskim rynku cieszy się coraz większym zainteresowaniem m.in. osób i instytucji inwestujących w sztukę. Rynek polski po części korzysta z zagranicznych wzorców, gdzie fotografia artystyczna od dawna osiąga ogromne ceny. Polska fotografia reprezentuje bardzo wysoki poziom, lecz do dziś brak odpowiednich mechanizmów promocyjnych aby mogła odnosić tak wielkie sukcesy.

 

Na polskim rynku sztuki coraz częściej pojawiają się fotografie artystyczne – w tym fotografie znanych polaków (takich jak Kora, Czesław Niemen czy Ewa Dymna), które osiągają ceny ok. kilku tysięcy złotych.

Portret Ewy Demarczyk. Kolekcjonerska fotografia artystyczna. Zbigniew Łagocki

2 600,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków

Szczegóły produktu

Szerokość ok. 30 x 40 cm