Oryginalna XIX-wieczna grafika przedstawiająca tradycyjne polowanie na strzyżyki. Grafika ukazuję grupę mężczyzn w strojach z epoki, przeczesujących las w poszukiwaniu małego ptaszka – strzyżyka.

 

Polowanie na strzyżyki to tradycja irlandzka, związana z obchodami dnia św. Szczepana, czyli drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Tradycja ta związana jest ze znaną w Irlandii legendą o św. Szczepanie. Według legendy to właśnie mały ptaszek (strzyżyk) zdradził kryjówkę św. Szczepana, przez co święty został pochwycony i stracony.

 

Dawniej po tradycyjnym polowaniu na strzyżyki dzieci zbierały ptasie gniazda i śpiewały tradycyjną “ptasią pieśń”, następnie obnosiły ptasie gniazda między domami i zbierały do nich pieniądze. Wszystkie uzbierane pieniądze należało wydać tego samego dnia.

Obecnie polowanie przybiera formę symboliczną. W dzień św. Szczepana poluje się na fałszywego strzyżyka, którego po “upolowaniu” umieszcza się na ozdobionym słupie. Chłopcy przebierają się w kostiumy ze słomy, maski i kolorowe ubrania biorą udział w paradach, która przechodzą przez miasta i wsie. Przebrani chłopcy nazywani są Wrenboys.

 

Grafika opatrzona podpisem: HUNTING THE WREN AT CHRISTMAS

 

 

Polowanie na strzyżyki. Grafika. Anglia, XIX w.

220,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków