Na spodzie cukiernicy znajduje się sygnatura słynnej krakowskiej firmy Jakubowski i Jarra, specjalizującej się w produkcji wyrobów srebrnych i platerowanych. Początkowo zakład był filią warszawskiej Fabryki Wyrobów Platerowanych Norblin, lecz w 1886 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione przez wspomnianych złotników. Wyroby Jakubowskiego i Jarry cieszyły się w Krakowie nie lada uznaniem. Są autorami wielu elementów wyposażenia wnętrz znanych budowli krakowskich np. kraty w kaplicy Czartoryskich w katedrze na Wawelu. Fabryka posiadała również filie i składy komisowe we Lwowie, w Galicji, na Węgrzech i w Czechach. Srebra i platery tej marki eksportowano nawet do Palestyny i Rosji. Niejednokrotnie wyroby fabryki były projektowane przez najznamienitszych ówczesnych złotników. Zdobyte nagrody i złote medale z wystaw w Paryżu i Wiedniu potwierdzały wysoką jakość dzieł.

 

Cukiernica w formie szkatułki o lekko wypukłych ściankach i profilowanym wieczku. Naczynie doskonale sprawdzi się podczas uroczystych przyjęć, jako dopełnienie eleganckiej zastawy stołowej. Subtelne, roślinne dekoracje dodają cukiernicy wyjątkowego uroku. Zabytkowy pojemniczek to  doskonały prezent dla osób, które cenią historyczne przedmioty „z duszą”.

 

Niewielkie przetarcia plateru w najczęściej dotykanych miejscach, takich jak guziczek do otwierania, jedynie podkreślają zabytkowy charakter przedmiotu i wydobywają jego autentyzm. Wyjątkowa cukiernica łączy w sobie funkcję praktycznego pojemnika oraz reprezentacyjnego, dekoracyjnego przedmiotu. Cukiernice, jako oprawa dla cukru, który przez wieki był produktem ekskluzywnym, zachwycają formą i bogactwem zdobień. Przekazywane z pokolenia na pokolenie stanowiły rodzinne skarby i dumę domowników.

 

 

 

Cukiernica szkatułkowa na czterech nóżkach. Platerowana. Sygn. Na spodzie Jakubowski&Jarra. Koniec XIX w.

670,00 PLN
900,00 PLN
Wysyłka kurierem 19,00 PLN
Odbiór w salonie 0,00 PLN
Miasto Kraków