Niewielka plakieta z tancerką. W stylu Art Deco.  Projekt stanowi świetny przykład najlepszego, światowego Art Deco.

 

Motywy i formy są ikoniczne dla Art Deco. Kobieca, wysportowana sylwetka, lekko przestylizowana, w typowym dla epoki kapeluszu – czepku są bardzo popularnymi, w latach 30., tematami. Wymienić można chociażby wciąż zyskującą na popularności Tamarę Łempicką, która bardzo chętnie malowała piękne kobiety w stylistyce Art Deco. Ikoniczne są tez formy – mocna geometryzacja kształtów, dynamizm i zwielokrotnienie form, które sprawiają, że całość nabiera dekoracyjnego, wręcz ornamentalnego charakteru

 

Motyw tancerki został prawdopodobnie zaczerpnięty ze znanego przedstawienia na fasadzie Folie Bergere w Paryżu. Na obu plakietach pierwszy plan zajmuje akt przedstawiający kobietę z rozwianą chustą w dłoni i z czepkiem na głowie. Przedstawienie jest bardziej spokojne i statyczne. Różni się też tło, wzbogacone o dwie kanelowane kolumny flankujące boki sceny. Trzeci plan stanowią zwielokrotnione elementy scenografii towarzyszące występom znanych tancerek – schody i pofałdowane, rozwiane tkaniny, całość przypomina konwencje pejzaży futurystycznych.

 

Naga tancerka jest ukazana jako ideał ówczesnego piękna – ma wysportowaną, wręcz atletyczną sylwetkę, która od czasów modernizmu miała być wyznacznikiem zdrowego i higienicznego trybu życia. Jednym z podstawowych postulatów modernizmu stała się właśnie higiena. To wtedy narodził się kult sportu, żywy do dnia dzisiejszego.

 

Plakieta jest oprawiona w indywidualnie dobraną, projektowaną ramkę z szerokim, podwójnym passe partout w szlachetnych odcieniach brązu i rozjaśniającym kompozycję slipem.

Plakieta w stylu Art Deco w ozdobnej ramie

Sprzedane